Ochutnávka vín Vinařství Proqin & Radek Nečas (Velké Němčice)

Ochutnávka Vinařství Proqin & Vinařství Radek Nečas (Velké Němčice) dne 06.12.2016

Večer krásných vín s překvapením

Byl to velmi pestrý večer s mnoha překvapeními i výbornými víny dvou vinařství z Velkých Němčic.

Zúčastnili se ho zástupce Vinařství Proqin sommelier Stanislav Sádlík, vinař a zároveň vinohradník Proqinu Radek Nečas, ale s menším zpožděním také majitel vinařství Proqin Martin Prokeš. A došlo i na překvapení v podobě zpěvačky a a herečky Šárky Markové a sommelliera a obchodního zástupce Proqinu Václava Kaplana, kteří pokřtili nový sekt CHARdonKA (čtěte ŠAR...KA).

Ochutnali jsme třináct vín - 9 z Proqinu a 4 od Radka Nečase, z toho šest tichých bílých, dva šumivé sekty a jeden perlivý, a na závěr čtyři červená vína.

Zahájili jsme ideálním zavíněním perlivým vínem Veronique brut, což je cuvée odrůd Neuburské s menším přídavkem Mülleru-Thurgau a Ryzlinku vlašského. Víno vyrobené tradiční metodou zráním v láhvi bylo aromatické (nazrálé světlé ovoce a květiny), v chuti lehounce nasládlé s jemným perlením, kombinace světlého ovoce a muškátových tónů v měkce pikantním těle. Je to velmi příjemná alternativa pro ty, kteří mají problémy se suchými a ostřejšími sekty. Já s ním nemám žádný problém!

Vždy mne maximálně uspokojí Stephanus sekt brut z Ryzlinku rýnského. Nejdříve potěší příjemnou vůní po nazrálém světlém ovoce se stopou lipoviny. A potom doladí téměř identickou, přitom šťavnatou a příjemně pikantní chutí s bohatým perlením jemných bublinek. Pro mne jednoznačná jednička večera.

Následovala dvě vína Suvignon Blanc 2015 v pozdním sběru. Obě suchá s vyšším alkoholem (13 % a 14 %). První byl z Vinařství Proqin. Ve vůni nejprve poněkud zatuchlé tóny starého sklepa, které však postupně zmizely a objevily se vyzrálé světlé peckoviny (meruňky, broskve), které převládaly také v lehounce nasládlé chuti. Tělo mělo víno lehce zakulacené, měkce pikantní a šťavnaté, jen se středně plnou a méně živou dochutí.

Nečasův Sauvignon Blanc byl zcela jiný. Ve vůni i chuti převládaly zelené tóny, v závěru na patře pak „štych” dřeva či listu černého bezu. Vysoký alkohol (14 %) byl kupodivu v lehce zakulaceném a měkce pikantním těle dobře zakomponován. Pro mne však byl příliš vydatný svými tóny zelené papriky, trávy a možná i čerstvě posečených kopřiv.

Velmi příjemné bylo ALFA 3cuvée 2015, polosuché víno z odrůd Sauvignon Blanc (60 %), Ryzlink rýnský a Chardonnay. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce v lehkém máslovém závoji. V chuti téměř identické, příjemně šťavnaté a pikantní.

Následovalo Rulandské šedé 2015 v pozdním sběru z Vinařství Radek Nečas. Suché víno s vyšším alkoholem (14 %)a s atraktivní vůní máslového jižního ovoce. V chuti opět bohatě jižních plodů, tělo zakulacené, lehounce máslové, šťavnaté a zřetelně pikantní. Opravdu mazlivé víno.

Pro mne velmi atraktivní byl Pinot Blanc Oak Aged 2015 ve výběru z hroznů, polosuché víno s plnou vůní vyzrálého světlého ovoce. V plném těle zakulacené, šťavnaté a měkce pikantní s lehce nasládlým ocáskem, v němž se objevil delikátní náznak vanilkových tónů po zrání v dubovém sudu. Pro mne nejlepší tiché bílé víno večera.

Nečasova Pálava 2015 ve výběru z hroznů byla polosuchá s dostatečnou kyselinou (7,9 g/l). Příjemná, i když trošku jemnější, lehce kořenitá vůně kombinovala světlé ovoce a květiny. V chuti ovocně-květinové, šťavnaté víno s lehce kořenitou stopou. V závěru potěšila pikantní koncovka. K dokonalosti možná chyběla výraznější aromatika s delším závěrem.

Na řadu přišla premiéra a křest nového sektu z odrůdy chardonnay (bílé z bílého), vyrobeného tradiční metodou - CHARdonKA Extra Dry. Bohatá ovocně-minerální vůně. V plnější ovocné chuti šťavnatá, lehounce minerální a měkce pikantní. Již nyní noblesní a zároveň velmi perspektivní sekt, který zrál 30 měsíců v láhvi.

Po malé a veselé slavnosti, dokonce i s drobnou pěveckou ukázkou v podání kmotry vína Šárky Markové, jsme pokračovali ochutnáváním červených vín. Prvním z nich bylo Proqin ABCD cuvée 2015, zemské víno z odrůd Blauburger, Cabernet Moravia a Dornfelder. Ve vůni bohaté tmavé ovoce, stejně tak v lehčí a „čisté” chuti tmavých peckovin. Velmi příjemné víno na delší pití.

Následovalo Proqin Cuvée 4 ZET 2015 v pozdním sběru Oak Aged z odrůd Zweigeltrebe, Dornfelder, Cabernet Moravia a Blauburger. Ve vůni lehce džemovitá tmavá lesní směs. V chuti suché, bohatě ovocné a šťavnaté. V závěru pak lehce pikantní. Víno zrálo v dubovém sudu.

Na závěr jsme mohli srovnávat dva modré pinoty. První byl Nečasův z ročníku 2015 ve výběru z hroznů. Příjemná vůně lehce kořenitého tmavého ovoce. V chuti krásně nazrálé tmavé peckoviny, lehounce kořenité, uhlazené a měkce pikantní v delší dochuti. Pro mne nejlepší červené večera.

Každopádně se mu takřka vyrovnal Pinot Noir 2015 ve výběru z hroznů Oak Aged s bohatou vůní tmavých peckovin. V těle plnější, výrazně ovocné víno s delší dochutí. Zřetelná, i když jemná byla stopa po zrání v dubovém sudu.

Opravdu pěkný závěr bohaté večera s výbornými víny a s příjemnou atmosférou. Ti, kdo nepřišli, a měli to v úmyslu, mohli jen litovat...

Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína obou vinařství takto: Rulandské modré 2015, Vinařství Nečas a Stephanus sekt - 8,9 bodu (z 10 možných), Pinot Blanc Oak Aged 2015, CHARdonKA sekt brut a Pinot Noir 2015, vše Proqin - 8,8 b., Rulandské šedé 2015, Pálava 2015 (Nečas) a Proqin Cuvée 4 ZET 2014 - 8,7 b., Sauvignon Blanc 2015 (Vinařství Nečas), ALFA 3cuvée 2015 a Proqin ABCD cuvée 2015 - 8,6 b., Sauvignon Blanc 2015 (Proqin) - 8,4 b. a Veronique sekt brut - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý