Ochutnávka vín "Špičková rakouská vína" (STABRIX, s.r.o. - dovozce)

Ochutnávka "Čtyři vinařství z Rakouska" dne 15.06.2016

Se zpožděním, ale výtečné

Byla to tak trošku divoká ochutnávka, ale výsledek byl výborný. Začali jsme s hodinovým zpožděním a degustační list jsme museli „přeházet”. Stálo to však za to.

V rychlém tempu jsme ochutnali dvanáct rakouských vín včetně jedné prémie jako „omluvenky”.

Náš pravidelný host, Andreas Aigner z dovozní společnosti Stabrix, s.r.o. zahájil prezentaci Welschrieslingem Classik 2015 z vinařství Weingut Wegleitner (oblast Neusiedlersee). Velmi pěkný „vlašák” s příjemnou ovocně-minerální vůní. V bohatě ovocité chuti bylo víno šťavnaté a pikantní s lehounkým minerálním ocáskem.

Následoval první ze tří „veltlínů” - Grüner Veltliner DAC z Weingut Wenzl (oblast Weinviertel). Ze všech mi chutnal nejvíce. Ve vůni světlé ovoce, stopa citrusů, jemná mineralita. V chuti ovocně-minerální, šťavnatý s lehkým smetanově-karamelovým „štychem” v pikantním závěru.

Pokračovali jsme vínem Riesling Classic 2015 z Weingut Wenzl (Weinviertel). Vůně bohatě ovocná, především jižní plody. V chuti suchý, ovocný se stopou květin a snad i lípy. Šťavnatý „rýňák” s pikantní koncovkou.

Pro změnu přišel na řadu bílý pinot. Weissburgunder 2014 z Weingut Wenzl (Weinviertel) nabídl ve vůni hezkou kombinaci světlých peckovin a citrusů. Chuť příjemně ovocná, šťavnatá a pikantní s měkce máslovou stopou.

A další Weissburgunder, tentokrát ročník 2013 z vinařství Weingut Steyrer (Traisental). Ve vůni ovocně-minerální, spíše jemný. Stejně tak ve šťavnaté a krásně máslové chuti. V závěru bylo víno zřetelně pikantní. Ochutnali jsme i ročník 2014, ale „třináctka” mi připadala živější, naopak „čtrnáctka” byla více uhlazená.

Dalším na řadě byl Grüner Veltliner 2015 z Weingut Wenzl (Weinviertel). Vůně ovocně-minerální, lehčí chuť téměř identická. Tělo šťavnaté a pikantní. Hezky svěží „veltlín”.

A trojici „veltlínů” završil Grüner Veltliner Buschenberg 2014 z Weingut Kropf (Wachau). Ve vůni výrazně ovocně-minerální. V chuti vyzrálý, rovněž ovocně-minerální. Tělo plnější, uhlazené a v závěru měkce pikantní.

Následovalo pět červených vín. Prvním byl Zweigelt Classic 2015 z Weingut Wegleitner (Neusiedlersee). Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce. V chuti uhlazený, bohatě ovocný s lehkou kořenitostí.

Zweigelt Classic 2015 z Weingut Wenzl (Weinviertel) nabídl ve vůni tmavé ovoce se stopou kůže. Chuť ovocně-minerální s živočišným „štychem” (kůže). Barvou i chutí trochu připomínal Pinot Noir.

Výrazně vyzrálý byl Roessler 2012 z Weingut Wenzl. Ve vůni džemovité tmavé ovoce. V chuti vyzrálé, lehce nasládlé s převahou džemovité lesní směsi.

Moc se mi líbala Frankovka - Blaufrankisch DAC 2012 z Weingut Hundsdorfer (Mittelburgenland). Ve vůni tmavé ovoce a stopa kůže. V jemně pikantní chuti jsem cítil vyzrálé tmavé peckoviny s dotykem kůže a čokolády.

St. Laurent Selektion 2008 z Winzerhof Landauer-Gisperg (Thermenregion) byl krásným vyvrcholením celé degustace. Nádherně vyzrálý „vavřinec” s výraznou vůní tmavého ovoce a s jemnou stopou čokolády. V chuti plný, bohatý na džemovité tmavé ovoce. Tělo uhlazené, elegantní s jemnými tříslovinami. Byla to chuťovka, které se již zřejmě nedostává...

A ještě hodnocení početně oslabeného „vrcholového týmu”: St. Laurent Selektion 2008 - 9,1 bodu (z 10 možných), Weisburgunder 2014 Weingut Steyrer, Grüner Veltliner DAC 2015 Weingut Wenzl a Blaufränkisch 2013 - 8,9 b., Grüner Veltliner Buschenberg 2014, Weissburgunder 2015 Weingut Wenzl a Roessler 2013 - 8,8 b., Grüner Veltliner Classic 2015, Zweigelt Classik 2015 Weingut Wenzl a Riesling Classik 2015 Weingut Wenzl - 8,7 b., Zweigelt DAC 2015 Weingut Wegleithner - 8,6 b. a Welschriesling Classik 2015 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý