Ochutnávka vín "Prvotřídní vína z Rakouska, Mosely a Porýní" (Vinotéka Zárybnický - dovozce)

Ochutnávka "Wachau, Kamptal, Kremstal, Weinviertel & Burgenland (Rakousko) Mosela & Rheinhessen (Německo)" dne 18.02.2016

Nejdříve veltlíny, poté ryzlinky

Po pěti letech se do Viničního altánu vrátil dříve jeho pravidelný host Petr Zárybnický, aby nám představil ukázku ze své bohaté dovozní nabídky rakouských, ale také německých vín z vinařství kolem Mosely a Rýna. A bylo co ochutnávat!

Je zcela pochopitelné, že početní převahu měly rakouské veltlíny a moselské a rýnské ryzlinky. Ale chutnala i další vína.

Zahájili jsme vstřícným cuvée Wein 1. 2015 z vyhlášeného vinařství Weingut Pfaffl ve Weinviertelu. Nekomplikované a pěkné pitelné suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,3 g/l - 5,2 g/l) z odrůd Riesling, Grüner Veltliner a Pinot Blanc. Vídeňská „jednička” („dvojka” je červená) voněla po světlém ovoci a jemných minerálech. Stejně tak v uhlazené, zakulacené chuti se šťavnatou a měkce pikantní koncovkou. Víno do každého počasí!

A následovaly čtyři „čisté” veltlíny. Nejprve Grüner Veltliner Steinfeder 2014 z Weingut Jäger ve Wachau. Neznám vína z tohoto vinařství, ale tento veltlín byl zřejmě poplatný mnoha vínům z ročníku 2014, který moc nepřispěl k jejich plným tělům. Suché, ovocně-minerální víno s lehčím a kratším tělem s výraznou kyselinou (jen 1,2 g/l zbytkového cukru). Trochu mne zklamal.

Bohatší a pitelnější byl Grüner Veltliner Hasel 2014 z Weingut Allram v Kamptalu. Možná se projevily lepší schopnosti a znalosti vinaře, díky níž si slušně poradil si s nepříliš ideálním ročníkem. Vůně ovocně-minerální, lehce kořenitá. V chuti byl veltlín plnější, ovocně-minerální a šťavnatý. Cítil jsem náznak meruněk a lehkou kořenitost.

Ještě o malinko víc mi chutnal Grüner Veltliner Gebling 2013 z Weingut Hermann Moser v Kremstalu. Výrazně suchý (jen 1 g/l zbytkového cukru), ale s hezkým ovocným tělem - nazrálým, uhlazeným a šťavnatým. Malinká minerální stopa v pikantním závěru.

Pro mne nejlepším veltlínem byl Grüner Veltliner Hundsleiten 2014 z Weingut Pfaffl ve Weinviertelu. Suché víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem (4,1 g/l) a kyselinou (5,5 g/l), ale také s vyšším alkoholem (13 %). Ve vůni světlé ovoce ochucené špetkou bílého pepře. V chuti nazrálé světlé ovoce, plné, zakulacené se stopou pepře. V měkce pikantním závěru víno příjemně hladí. Polovina vína zrála v nerezu, druhá pak ve velkém dubovém sudu.

První ze čtyř německých ryzlinků byl z oblasti Mosel - Riesling trocken 2014 z Weingut Nik Weis. Základní víno špičkového moselského vinaře zřejmě také trošku ovlivnil komplikovaný ročník. Ve vůni světlé ovoce, především citrusy, a také lehká minerality. V ovocité chuti (meruňky, broskve) bylo víno sice šťavnaté, ale také poněkud kratší s výraznou kyselinou v závěru na patře. Doporučil bych jen k tučnějšímu jídlu.

Vyšší moselskou kvalitu nabídl Riesling trocken 2014 z prestižního vinařství Weingut Selbach-Oster. Ve vůni světlé peckoviny v minerálním kabátku. Tělo plnější, zakulacené a šťavnaté s pikantním závěrem, kde byla cítil lehká mineralita.

Ryzlinky vystřídal sylván, a Moselu Rheinhessen. Silvaner 2014 ze špičkového vinařství Weingut Wittmann mne mile překvapil bohatou vůní i chutí, pěkným tělem a vstřícnou pitelností. V bohaté vůni jsem cítil světlé ovoce, květiny a lehounkou mineralitu. V chuti prakticky identický, lehounce nasládlý a šťavnatý s pikantním závěrem. Opravdu vydařený sylván.

Vrátili jsme se k ryzlinkům. Nejprve Riesling trocken 2014 z Weingut Wittmann. Bohatá ovocně-minerální vůně. V chuti uhlazené nejprve světlé peckoviny, v delším závěru pak citrusy. Víno bylo výrazně pikantní, zrálo ve velkém dubovém sudu.

Ockfener Bockstein kabinet 2014 z Weingut Nik Weis patří mezi vína, která vyhledávají milovníci „klasických” moselských vín. Tedy ta s vyšším zbytkovým cukrem a nižším alkoholem. Víno bylo sladší, ale krásně harmonické, a alkohol téměř „pro řidiče” - 8,5 %. Krásná vůně vyzrálého světlého ovoce, především citrusů v jemném minerálním závoji. V chuti výrazně ovocné s medovými tóny. Sladší tělo bylo v koncovce hezky pikantní. Víno zrálo ve velkém dubovém sudu (1000 l).

A nakonec červená tečka v podobě „vína s ještěrkou” na etiketě - Zweigelt 2014 z Weingut Zantho v Burgenlandu. Velmi pěkná vůně tmavých peckovin, stejně tak v jemně kořenité, a už nyní poměrně uhlazené chuti. V závěru jsem zaznamenal jemný dotyk čokolády. Příjemné pití za trošku vyšší cenu.

Potvrdil jsem si, s ročníkem 2014 měli malinko problém nejen kvalitní moravští vinaři, ale i u našich jižních a západních sousedů. Ale vypořádali se s nimi se ctí.

A jak hodnotil rakouská a německá vína početně poněkud oslabený „vrcholový tým”? Takto: Grüner Veltliner Hundsleiten - 9 bodů (z 10 možných), Riesling trocken 2014 Wingut Wittmann - 8,9 b., Silvaner 2014 Weingut Wittmann a Riesling trocken 2014 Weingut Selbach-Oster - 8,8 b., Ockfener Bockstein kabinet 2014 a Riesling trocken 2014 Weingut Nik Weis - 8,7 b., Grüner Veltliner Hasel 2014, Ockfener Bockstein kabinet 2014 a Zweigelt 2014 Weingut Zantho - 8,6 b., Wein 1. 2015 Weingut Pfaffl - 8,5 b., Grüner Veltliner Gebling 2013 a Grüner Veltliner Steinfeder 2014 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý