Ochutnávka vín "Bílá vína z Vinařství Vinice-Hnanice, červená z jižní Francie a z Bordeaux" (FRESH-WAY.CZ s.r.o. - dovozce)

Ochutnávka "Vinařství Vinice-Hnanice, Alsasko, Jižní Francie & Bordeaux" dne 06.03.2018

Ze Znojemska až do Bordeaux

Již potřetí jsme měli možnost během jedné degustace ve Viničním altánu ochutnat moravská a francouzská vína. V tomto případě tři z Vinařství Vinice-Hnanice, jedno z Alsaska, po jednom z apelace Gigondas z Jižní Rhôny a Limoux v Languedocku. A nakonec nás čekala čtyři vína Z Bordeaux. Nejprve vertikální degustace tří vín z apelace Médoc AOC, a konečně závěrečný kousek z apelace Listrac-Médoc AOC.

Vína z Vinice-Hnanice nám představil sommelier vinařství Jiří Březina. Nejprve to byl Aurelius 2016 v pozdním sběru, suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4,8 g/l), ale také s výraznou kyselinou (8,6 g/l). Ve vůni byl ovocně-minerální, stejně tak ve šťavnaté a výrazně pikantní chuti. V závěru bylo cítit vyzrálé jižní ovoce. Přiznám se, že to nebyl pro mne ten ideální Aurelius, jaký občas vyhledávám.

Více mi chutnal kabinetní Ryzlink vlašský 2016, suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,7 g/l a 6,5 g/l). Příjemná ovocně-minerální vůně s jemnými medovými tóny. Chuť téměř identická, lehounce nasládlá, trošku zakulacená. V závěru na patře bylo víno poměrně šťavnaté a měkce pikantní.

Velmi zajímavý a pro mnohé nejlepší z trojice hnanických vín byl Sauvignon 2016 VOC Znojmo. Formálně ještě suché víno se zcela vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7 g/l). Výrazná vůně světlého ovoce a bohatých tónů listu černého bezu, a částečně i černého rybízu. Také v chuti kombinace světlého ovoce a černého bezu, tělo šťavnaté a pikantní s trošku delším závěrem.

Přešli jsme na francouzská vína, která nám představil náš pravidelný host Roman Hynek, jenž vína z Francie dováží prostřednictvím své firmy Fresh-Way, s.r.o.

Nejprve jsme ochutnali čtvrté bílé víno večera, Riesling Vielles Vignes 2010 z Domaine Frey Charles et Dominique v Alsasku. Pěkně vyzrálý ryzlink s vůní citrusů a tónů petroleje. Také ve šťavnaté a pikantní chuti byly zřetelné vyzrálé citrusy, především limetka a bohaté minerální tóny. Pro mne velmi vstřícný a osvěžující alsaský ryzlink.

Následovalo víno z Jižní Rhôny, konkrétně ze známé apelace Gigondas AOC. Gigondas Vignerons de Caractére 2011 jsme ve Viničním altánu poprvé ochutnali již v roce 2013. Víno z odrůd Grenache, Syrah a Mourvédre nabídlo poměrně bohatou vůni tmavých lesních plodů, a obdobné bylo i v chuti. Tělo uhlazené, jemné se sládnoucími tříslovinami. Trošku lehčí Gigondas, který ležením v láhvi získal na eleganci. Potěšil pěkný poměr cena/výkon.

Mezi moje oblíbená vína patřilo také Domaine de Cassagnau Rouge z apelace Limoux AOC, v tomto případě ročník 2010. Ve vůni tmavé ovoce, stopa jemné čokolády a kůže. V těle plnější, zakulacené, lehounce vanilkové. Nechyběla tradiční lehká pikantnost.

Před třemi lety jsme rovněž podstoupili vertikální degustaci tří vín Chateau Hourbanon z apelace Médoc AOC. Tenkrát to byly ročníky 2007, 2009 a 2011, nyní ročníky 2008, 2010 a 2012. A opět to byl krásný vinný zážitek.

Chateau Hourbanon 2012 bylo z odrůd Cabernet Sauvignon (54 %), Merlot (38 %) a Cabernet Franc (8 %). Ve vůni tmavé ovoce a jemné tóny čokolády. V chuti šťavnaté tmavé ovoce, stopa čokolády a kůže. Převládaly pikantní tmavé peckoviny s jemnými, ale vytrvalými tříslovinami.

Nejvíce mi chutnalo Chateau Hourbanon 2010 (65 % Cabernet Sauvignon, 30 % Merlot a 5 % Cabernet Franc). Proti předchozímu vínu byla vůně mnohem jemnější. V chuti bylo víno plnější, uhlazené a bohaté na hodně nazrálé tmavé ovoce s lehce pikantním ocáskem.

A konečně ročník 2008, ještě s označením Cru Bourgeois, (64 % Cabernet Sauvignon, 33 % Merlot a 3 % Cabernet Franc) byl trochu odlišný ve vůní (lehce živočišné tóny), v chuti bylo víno uhlazené, poměrně jemné se stále zřetelnými tříslovinami.

Nakonec opravdová lahůdka z Bordeaux - Chateau Capdet 2009, Cave Le Grand Listrac, Cru Bougeois, Listrac-Médoc AOC. U tohoto vína převládala odrůda Merlot (56 %), dále obsahovalo Cabernet Sauvignon (42 %) a špetku Petit Verdot (2 %). V příjemné vůni bylo cítit tmavé ovoce a jemná čokoláda. Stejné ve velmi uhlazené chuti s krásně dlouhým závěrem. Opravdové potěšení z Bordeaux za solidní cenu.

Téměř kompletní „vrcholový” tým hodnotil moravská a francouzská vína takto: Chateau Capdet 2009 - 9,5 bodu (z 10 možných), Chateau Hourban 2010 - 9,3 b., Riesling Vielles Vignes 2010 a Chateau Hourban 2012 - 9 b., Chateau Hourban 2008 a Domaine de Cassagnau - 9 b., Gigondas Vignerons de Caractére - 8,9 b., Sauvignon 2016 VOC - 8,8 b., Ryzlink vlašský 2016 - 8,6 b. (moje hodnocení 8,8 b. a Aurelius 2016 - 8,4 bodu (moje hodnocení 8,7 b.).

Text a fotografie Libor Chlupatý