Ochutnávka vín Vinařství Saint Clair, Nový Zéland (Smart Buying Wine, s.r.o. - dovozce)

Ochutnávka Vinařství Saint Clair (Marlborough, Nový Zéland) dne 10.10.2017

Večer novozélandského potěšení

Po téměř deseti letech jsme měli opět příležitost ochutnat ve Viničním altánu větší počet vín z Nového Zélandu, konkrétně z rodinného vinařství Saint Clair Estate ve vyhlášené oblasti Marlborough. Paní Karin Uhlíková z dovozní společnosti Smart Buying, s.r.o, která tato vína dováží, představila zaplněnému „hlavnímu sálu” Viničního altánu tucet vzorků, pochopitelně s převahou velmi populárních a špičkových savignonů.

Bylo jich celkem šest, včetně vstupních „bublinek” Vicar's Choice Sparkling Sauvignon Blanc 2016, bubbles. Oxidem uhličitým sycené víno v závěrečném stádiu výroby vonělo po citrusech včetně grepu v jemném závoji z černého rybízu. V chuti identické, lehce zakulacené s malinko kratším, nicméně středně bohatým perlením s měkce pikantní koncovkou. Osvěžující víno pro mne s trošku problémovým poměrem cena/výkon.

Sérii pěti tichým vín z odrůdy Sauvignon Blanc zahájil Bishop's Leap Sauvignon Blanc 2016 se standardním alkoholem pro všech pět sauvignonů - 13 %. Vůně lehce citrusová, stopa černého rybízu a grepu. V ovocité chuti s dotykem černého rybízu, černého bezu a sladkého grepu bylo víno trošku lehčí, nicméně postupně se otevíralo, a po několika doušcích působila příjemným, středně plným dojmem. V koncovce bylo víno měkce pikantní.

Vicar's Choice Sauvignon Blanc 2016 byl stejně suchý jako ten přechozí. Ve vůni bylo o poznání bohatší na citrusy (grep) i černý rybíz. Také v těle byl plnější, šťavnatý a pikantní se zřetelným dotykem černého rybízu.

A podobnou analytiku měl i třetí tichý sauvignon - Marlborough Sauvignon Blanc 2016. Celkově vyzrálejší, bohatě ovocný (citrusy) s krásnými tóny černého rybízu a černého bezu ve vůni i chuti. V plnějším těle bylo víno uhlazenější, cítil jsem trošku jemnější citrusy se stopou angreštu, černého rybízu a černého bezu.

Následující dva sauvignony bylo o poznání elegantnější. Pioneer Block No. 18 Sauvignon Blanc 2016 voněl po nazrálém světlém ovoci s delikátními tóny černého rybízu a černého bezu. Stejně tak v uhlazené chuti s lehce medovým a pikantním závěrem. U stolku jsem slyšel přívlastek „hedvábný sauvignon”.

Vrcholný sauvignon večera měl název Wairau Reserve Sauvignon Blanc 2016. Od ostatních se lišil ve vůni i chuti tím, že převládaly spíše mandarinkové tóny. A také výrazně delším závěrem v krásně vyzrálém těle. Delikatesa za vyšší cenu.

Ale sauvignonem vysoká kvalita nekončila. Nadchnul mne Marlborough Riesling 2015, víno „moselského stylu” s bohatou kyselinkou a s vyšším zbytkovým cukrem (7,7 g/l a 9,6 g/l). Základ ve vůni tvořily vyzrálé světlé peckoviny, a k tomu pak náznak citrusů, ale především zřetelné petrolejové tóny. V bohaté ovocné chuti (stopa citrusů), a opět přítomnost petrolejového „štychu”. Tělo zakulacené, jemně nasládlé. Potěšení na patře!

A atraktivní byla i dvě následující chardonnay. Nejprve Marlborough Chardonnay 2016, suché víno, které zrálo v sudech z amerického a francouzského dubu. Bohatá vůně hodně vyzrálého, máslového světlého ovoce s tóny sladké kukuřice. V téměř identické chuti bylo víno lehce zakulacené a měkce pikantní.

O poznání sofistikovanější a bohatší ve vůni i chuti bylo Omaka Reserve Chardonnay 2016 s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,1 g/l a 5,4 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, vanilka a karamel. Rovněž v bohaté a plné chuti byla zřetelná kombinace vyzrálého světlého ovoce, vanilky a jemných tónů dřeva s měkce pikantní a delší koncovkou. Víno zrálo 10 měsíců v barikových sudech (50 % nových).

Také odrůdě Pinot Noir se na Novém Zélandu již tradičně daří. A vinařství Saint Clar se může pochlubit skvělými víny z této znalci oceňované odrůdy. „Pinotově” jsme se naladili vínem Bishop's Leap Pinot Noir 2016. Ve vůni jemně kořenitá kombinace lesních plodů a tmavých peckovin včetně pecičkových tónů. V chuti téměř identické, tělo uhlazené a měkce pikantní. Příjemné víno nejen na delší pití.

A šli jsme výš, u mne možná až skoro nejvýš - Marlborough Pinot Noir 2014. Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce s přiměřenou dávkou jemného koření. Chuť tmavého ovoce v delikátním džemovitém provedení, tělo uhlazené, elegantní, téměř sametové s náznakem lehounce pikantního ocásku.

Na závěr formální špička večera, v tomto případě Pioneer Block No.10 Pinot Noir 2014. Ve vůni bylo cítit velmi vyzrálé tmavé ovoce s jemným dotykem džemu. Chuť měkce ovocná s převahou tmavé lesní směsi. Elegantní tělo bylo překvapivě šťavnaté a měkce pikantní. Styl toho nejlepšího moravského modrého pinotu s jižním pohlazením, navíc dovedený téměř k dokonalosti.

Skvělá ochutnávka prvotřídních vín. Taková radost, která by mohla trvat až do rána.

A hodnocení tentokrát kompletním „vrcholovým týmem”? Moc pěkné: Wairau Reserve Sauvignon Blanc - 9,3 bodu (z 10 možných), Marlborough Pinot Noir a Pioneer Block No. 10 Pinot Noir - 9,2 b., Pioneer Block No. 18 Sauvignon Blanc a Omaka Reserve Chardonnay - 9,1 b., Marlborough Sauvignon Blanc - 9 b., Marlborough Riesling, Marlborough Chardonnay a Bishop's Leap Pinot Noir - 8,9 b., Vicar's Choice Sauvignon Blanc - 8,8 b., Bishop's Leap Sauvignon Blanc - 8,6 b. a Vicar's Choice Sparkling Sauvignon Blanc - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý