Ochutnávka vín "Krásná vína z Chile a Argentiny" (Productos Latinos - dovozce)

Ochutnávka "Atraktivní vína z Chile a Argentiny" dne 28.08.2017

Vinný večer v chilské režii

V tradičním chilsko-argentinský vinném večeru ve Viničním altánu v provedení zástupců firmy Productos Latinos měla tentokrát výraznou převahu chilská složka. Z devíti vín bylo sedm chilských, mezi hosty byl i nečekaně zástupce chilského vinařství Santa Alba.

Pravidelný host Viničního altánu Josef Uhlík nám představil vína z chilských vinařství Santa Alba a Viňa Chocalán, a z argentinského Andeluna Cellars. A zahájili jsme Sauvignonem Blanc 2016 ze Santa Alby. Příjemné základní víno za výbornou cenu s vůní nazrálých světlých peckovin s dotykem jemných minerálů. Chuť ovocně-minerální, šťavná, pikantní, nekomplikovaná. Příjemné víno na delší pití.

O poznání sofistikovanější bylo následující Chocalán Chardonnay Reserva 2016. Příjemná vůně nazrálého světlého ovoce v lehounkém vanilkovém, závoji. V chuti identické, pikantní s delikátní stopou vanilky po krátkém zrání (20 % vína) v použitém sudu z francouzského dubu.

Chocalán Rosé Reserva 2016 z odrůd Syrah (80 %) a Petit Verdot spíše připomínalo lehčí červené víno. Ve vůni lesní směs, zpočátku v lehkém živočišném kabátku. V chuti plnější s převahou ostružin a malin, měkce pikantní a s lehkou minerální a živočišnou stopou. Růžové víno jižního typu.

Následovalo šest červených vín. Prvním bylo Chocalán Carmenére Reserva 2014 s výraznou vůní sušených lupínků zelené papriky v čokoládě. V chuti lehounce „”uzené" tmavé ovoce se stopou zelené papriky a čokolády, v těle uhlazené, ale s trochu kratší dochutí.

Kvalitativně srovnatelný byl Chocalán Cabernet Sauvignon Reserva 2014. Ve vůni višně v hořké čokoládě. V chuti suché, zřetelné byly tmavé ovoce, čokoláda a jemné třísloviny.

Následující dvě argentinské vína z odrůdy Malbec byla pro mne příjemnou změnou. Nejprve Andeluna Malbec 1300 Reserva 2014. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, především lesní směs. Stejně tak v chuti, kde se objevily i tóny čokolády. Tělo uhlazené, výrazněji pikantní.

Ještě více mi chutnal Andeluna Altitud Gran Reserva 2014 z odrůdy Malbec. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce s náznakem makového koláče. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, uhlazené s lehkou stopou kůže. V závěru jsem cítil sladké třísloviny.

O vrchol večera se postarala dvě krásná vína z vinařství Chocalán. Prvním byl Syrah Gran Reserva 2014. V pěkné vůni byly cítit ostružiny a borůvky, ale i jemná kůže. Chuť výrazně ovocná (bohatá lesní směs), uhlazená a jemná se stopou kůže. Víno zrálo 12 měsíců v bariku, stejně jako předchozí malbec.

A na závěr chuťovka v podobě vína Chocalán Vitrium Blend 2013 z šesti odrůd (Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot, Carmenére a Syrah). Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce (višně i lesní plody) se špetkou čokolády a jemné kůže. V měkce ovocné a uhlazené chuti převažovala lesní směs s delikátními tóny čokolády a možná i kůže. Víno bylo ještě mladé, na svůj vrchol teprve čeká. Zrálo 14 měsíců v bariku z francouzského dubu. Opravdu skvělá tečka ze chilsko-argentinském vinným představením.

A jak chutnala vína členům „vrcholového týmu”? Takto: Chocalán Vitrium Blend - 9,2 bodu (z 10 možných), Chocalán Syrah Gran Reserva - 9 b., Andeluna Altitud Gran Reserva - 8,9 b., Andeluna Malbec 1300 Reserva - 8,8 b., Chocalán Cabernet Sauvignon Reserva a Chocalán Chardonnay Reserva - 8,7 b., Chocalán Carmenére Reserva 2014 - 8,6 b., Santa Alba Sauvignon Blanc - 8,5 b. a Chocalán Rosé Reserva - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý