Ochutnávka vín "Jižní vína & tapas" (Josef Uhlík & Oliva Gourmet - dovozci)

Ochutnávka "Vína z Moravy, Itálie, Chile, & Argentiny. Snoubení s chuťovkami (Španělsko)" dne 27.04.2017

Víno, chuťovka, víno, chuťovka...

Netradiční ochutnávku ve Viničním altánu pro nás připravili Josef Uhlík z dovozní firmy Productos Latinos a Eva Blahutová ze společnosti Oliva Gourmet. Kombinovali jsme vína z Moravy, italského Veneta, Chile a Argentiny se španělskými chuťovkami ve stylu tapas (různé druhy oliv, tapenády a naložená směs oliv, okurčiček a cibulek). Olivy a produkty z nich z oblasti Andalusie skvěle doplňovaly vína, která vybral Josef Uhlík.

Kvalitu tapas hodnotit nebude, jsem v tomto směru jen lehce poučený laik. A tak se zaměřím na to, co znám mnohem více - vína.

Zahájili jsme Veltlínským zeleným 2015 z Velkobílovického vinařství (VBV). Zemské víno s ovocitou, jemně kořenitou vůní. V chuti tenčí, ovocné s náznakem minerální stopy. Pikantní, opravdu suché víno. Snoubili jsme ho s „masitými“ olivami Gordal, plněnými paprikovou pastou.

Následoval kabinetní Müller-Thurgau 2015, suché víno s ovocně-květinovou vůní. V chuti ovocně-květinové, uhlazenější a měkce pikantní. Nekomplikované víno na delší pití, ke kterému se určitě hodilo Revuelto, směs oliv Manzanilla, nakládaných okurčiček a cibulek.

Třetím moravským vínem byl Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru. Víno s vůní světlého ovoce, jemných květin a se stopou bílého pepře. V chuti identické, šťavnaté, lehounce nasládlé s pikantním ocáskem. Část „vrcholového týmu“ ochutnávala druhou láhev, jejíž obsah jim chutnal méně. Láhev, s vínem, které ochutnávali zbývající členové „vrcholového týmu“, bylo rozhodně v pořádku. Víno jsme snoubili s olivami Gordal plněnými okurčičkou.

Následovala dvě vína z italského Veneta. Prvním bylo Cantine Pirovano Pinot Grigio 2015, které jsme ochutnávali s olivami machacadas, velmi chuťovými s příjemnými česnekovými tóny. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemným minerálním „štychem“. Ovocné, lehké, zakulacené a měkce pikantní víno za dobrou cenu a na delší pití, a to zvláště se zmíněnými olivami.

Také dalším vínem byl Pinot Grigio, v tomto případě z kategorie IGT. Snoubili jsme ho s olivovou tapenádou s lilkem. Ve vůni kombinace světlého ovoce a květin, jemně minerální se stopou máslovosti. Také chuť byla ovocně-květinová, zakulacená, plnější, měkce pikantní a vyzrálejší.

Z jižní Evropy jsme se vydali do Jižní Ameriky, konkrétně do Chile. Ochutnali jsme víno Santa Alba Sauvignon Blanc 2016. Pěkná vůně světlých peckovin. Rovněž v chuti, v níž se objevily také tóny černého bezu. Tělo mělo víno zakulacené a měkce pikantní. Hezky se snoubilo s olivou Verdial, lehce „narušenou“ a kořenitou.

A ještě jednou vinařství Santa Alba, jenže Chardonnay 2016. Ve vůni jižní ovoce, především bělomasá broskev. Cítil jsem ji i v lehce zakulacené, šťavnaté a měkce pikantní chuti. Víno se středně dlouhým závěrem jsme ochutnávali s olivami Cacereňa bez pecky.

V Chile jsme i nadále zůstali, jen jsme změnili vinařství. Chocalán Chardonnay Reserva 2016 jsme ochutnávali s olivami Manzanilla s ančovičkovou pastou. Víno vonělo po nazrálém, světlém ovoci se stopou květin, pylu a jemného medu. V téměř identické chuti bylo víno navíc lehounce minerální, nazrálé a pikantní.

O závěr se postarala dvě červená vína. První z Chile, druhé z Argentiny. Chocalán Carmenére Reserva 2014 dostalo ke snoubení olivy Gordal s feferonkou. A kupodivu, vůbec to nebylo na překážku. Víno vonělo po lehce kořenitém a džemovitém tmavém ovoci. V téměř identické, uhlazené chuti byla kořenitost jemná, řekl bych přímo elegantní. Sladké a delikátní třísloviny dobře vyvažovaly ostřejší tóny feferonky.

Na závěr můj oblíbený Malbec 1300 Reserva z ročníku 2014. Krásná vůně zřetelnější tmavé lesní směsi. Chuť bohatě ovocná, opět lesní plody, nasládlá, zakulacená s delším závěrem. Chutnala k tomu bagetka s olivovou tapenádou s červenou paprikou.

Byl to opravdu příjemný večer s víny a španělskými chuťovkami. Kupodivu mi vyhovovaly kombinace s olivami, z nichž některé jsem ochutnal poprvé. Potěšily mne.

Kompletní „vrcholový tým“ hodnotil pouze vína, která jsme snoubili se španělskými chuťovkami. A takový byl výsledek: Malbec 1300 Reserva - 9,1 bodu (z 10 možných), Chocalán Carmenére Reserva - 9 b., Chocalán Chardonnay Reserva - 8,9 b., Santa Alba Sauvignon Blanc - 8,8 b., Pinot Grigio IGT, Santa Alba Chardonnay a Ryzlink vlašský VBV (1. láhev, moje hodnocení) - 8,7 b., Cantine Pirovano Pinot Grigio - 8,6 b., Müller-Thurgau VBV - 8,3 b, Veltlínské zelené VBV - 8,2 b. a Ryzlink vlašský VBV (2. láhev) - 7,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý