Lucie Janíková - Doteky světla / Rays of light

04.03.2015

Vzkaz divákovi
 
Fotografie je pro mě malým únikem do fantazijního světa, plného krásy, tajemna, křehkosti a prostupujícího světla. Pomáhá mi nalézat řád uprostřed drnkajícího chaosu moderní společnosti. Přesto musím říci, že při focení techniku moderní doby využívám, zároveň si myslím, že nic není odděleno a snažím se i ve své tvorbě hledat jakýsi střed. Ten nalézám někde na hranici přirozenosti a stylizace, na pomezí mezi sny a realitou. Portrétované osoby, přírodu i zátiší snímám přes tento pomyslný filtr a se stejným zájmem. Svou fotografickou tvorbu vnímám také jako prostředníka, který mi ukazuje sílu vyšší moci, jenž tento svět stvořila a pod kterou pokorně skláním svou hlavu ~ nebo se o to ve své tvorbě alespoň snažím. Pro výstavu jsem vybrala soubor zátiší a autoportrétu, který má pro mne intimní charakter. A proč černobílá? Protože hledám podstatu ukrytou v hloubce bez barev, přesto možná sytou jako celé spektrum.
 
 
Lucie Janíková
 
Lucie Janíková se fotografické tvorbě věnuje  8 let a po celou dobu si ponechává poměrně jednotný fotografický rukopisTo je u mladého člověka věc dosti vzácná

Její fotografie působí na první pohled velmi jemně a snivě, ale toto není jediné sděleníkteré do své tvorby vkládáFotografie někdy doplňuje vlastními verši a ve spojení s poezií nám v ní krystalizuje krásný portrét tvůrkyněkterá osciluje mezi PROŽÍT a SNÍT. Svá tajemství tajemství světa a vesmíru hledá v hlubinách a kombinuje je se snivostíkterá je dostupná ve chvílíchkdy se jí svět zdá banálnífádní a zlýZároveň její tvůrčí projev působí lehkým hravým dojmemTvoří se stejnou samozřejmostí a spontánnostíjako malé dítě zaujaté hrou.

Na závěr si vypůjčím úryvek z její básně:

POD ROUŠKOU KŘEHKOSTI

UKRYTÁ TOUHA

… nechme se překvapit , co dalšího pro nás v budoucnostipřichystá…   

Ivana Beranová