Ochutnávka vín "Vinné putování po Španělsku" (BMC Brno - dovozce)

Ochutnávka "Podzimní putování za španělskými víny" dne 22.11.2016

S „imázkou” na závěr (a na špici)

V listopadu to bylo již druhé přechutnávání španělských vín ve Viničním altánu. Tentokrát převažovala vína z denominací Ribera del Duero D.O. a Rioja D.O.Ca. Z dvanácti vín, která mám známý degustátor a milovník vín ing. Vladimír Hrbek představil z nabídky dovozní společnosti BMC Brno, s.r.o., jich byla přesně polovina.

Nejprve tři bílá suchá vína. Prvním bylo El Coto Blanco z odrůdy Macabeo. Příjemně pitelné ze známého vinařství v Rioji s vůní světlých peckovin a jemných minerálů. V ovocné chuti (světlé peckoviny s lehkou pecičkou) bylo šťavnaté, měkce pikantní, a s lehounce nasládlým ocáskem. Lepší víno na běžné pití a k jídlo, snad jen méně elegantní.

Následovala Nuviana Chardonnay 2014 o oblasti Cinca D.O. s vůní světlého ovoce se stopou citrusů. V chuti opět světlé peckoviny s pecičkou a náznak citrusů, v závěru pikantní, ale méně šťavnatá a ještě méně elegantní. Opravdu jen na běžné pití. Nicméně potěší příznivou cenou.

Jako již tradičně mne potěšilo víno Verdejo z vinařství Viňa Villano, v tomto případě ročník 2015. Vyhlášená odrůda z oblasti Rueda D.O. zaujala vůní bohatě vyzrálého světlého ovoce s jemnými tóny černého rybízu, černého bezu a dotykem grepu s lehkým smetanovým závojem. Ve šťavnaté a pikantní chuti bylo víno prakticky identické, snad jen se zřetelnějším grepovým ocáskem.

A ze stejného vinařství, ale z oblasti Ribera del Duero, bylo první červené víno - Viňa Villano Tinto 2015, stoprocentní Tempranillo zrající v nerezu. Ve vůni hodně ovocné (tmavá lesní směs) a lehce džemovité. Také v „čisté” chuti lehce džemovitá lesní směs, tělo uhlazené a lehounce nasládlé.

Následující víno již zrálo s bariku (6 měsíců) - Viňa Villano Roble 2015. Ve vůni bohatě vyzrálé tmavé ovoce s lehounkým vanilkovým závojem. V chuti téměř identické, šťavnaté, uhlazené s jemnými a sladkými tříslovinami.

A konečně třetí červené víno z vinařství Viňa Villano - Black 2013, které zrálo 10 měsíců v použitém bariku z francouzského dubu. Ve vůni jemné, ale vyzrálé třešně a višně s lehkým náznakem čokolády. V chuti kombinace vyzrálého tmavého ovoce, uhlazená s jemným čokoládovým „štychem” a ještě zřetelnými tříslovinami.

Zřetelným přechodem bylo víno z oblasti Rioja D.O.Ca. - El Coto Crianza 2012. Zajímavá kombinace tří várek z odrůdy Tempranillo z různých vinic. Jemná vůně vyzrálého tmavého ovoce. Chuť ovocná, uhlazená a šťavnaté. Měkce pikantní a elegantní víno s uhlazenými a sládnoucími tříslovinami. Víno zrálo 12 měsíců v bariku.

Následující dvě vína, návštěvníkům degustací BMC Brno dobře známá, pocházela z vinařství Viňa Jaraba v oblasti La Mancha D.O. Nejprve to byla Crianza 2012, cuvée odrůd Tempranillo (80 %) a dvojice Cabernet Sauvignon a Merlot. Ve vůni kombinace tmavého ovoce v lehce kompotovaném provedení. V chuti kompotované tmavé ovoce, měkce pikantní. Potřebovalo by o špetku více uhlazenosti a elegance. Ale i tak víno s výborným poměrem cena/výkon.

O poznání sofistikovanější bylo víno Azagador Reserva 2010. Ve vůni ukázkové višně v čokoládě. Nechyběly také v plné, lehce pikantní a již příjemně uhlazené chuti. Rozhodně víno večera s nejlepším potenciálem cena/výkon.

A další dvojice vysoké, snad ještě vyšší kvality. Prvním bylo nám již také známé víno - 1564 Syrah 2013 z vinařství Bodegas Olcaviana v oblasti Castilla Y Léon. Ve vůni lesní směs s čokoládovým nádechem a s delikátním dotykem vanilky. Chuť prakticky identická, bohatě ovocná (především tmavé peckoviny). V koncovce lehká čokoláda s vanilkou.

Mne však více chutnalo víno 1564 Laude 2013, cuvée odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon, Tempranillo a Petit Verdot. Ve vůni jemné tmavé peckoviny. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, uhlazené měkce pikantní cuvée tak trochu ve stylu Bordeaux. Víno zrálo 10 měsíců v bariku z amerického a francouzského dubu.

A závěrečná tečka byla tentokrát nikoliv sladká, ale přitom již tradiční. „Imázka” z Bodegas El Coto, tedy Coto Imaz Reserva 2008. Ve vůni lehké višně v čokoládě. V bohatě ovocné chuti uhlazené, jemné a velmi elegantní, takříkajíc „dámské víno” pro velké potěšení. Krásná tečka za trošku hektickým a „přeplněným” (hosty) večerem.

A takto je hodnotil „vrcholový tým”: Coto de Imaz Reserva - 9,3 bodu (z 10 možných), 1564 Laude - 9,1 b., Viňa Jaraba Azagadar Reserva - 9 b., Viňa Villano Black, Viňa Jaraba Crianza a 1564 Syrah - 8,9 b., El Coto Crianza - 8,8 b., Viňa Villano Roble - 8,7 b., Viňa Villano Verdejo - 8,6 b., Viňa Villano Tinto - 8,5 b., Nouvianna Chardonnay - 8,2 b. a El Coto Blanco 7,8 bodu (moje hodnocení - 8,5 b.).

Text a fotografie Libor Chlupatý