Ochutnávka vín "Cramele Recas – špička z Rumunska" (Kassimex - dovozce)

Ochutnávka "Cramele Recas Opět to nejlepší z Rumunska" dne 11.10.2016

Červená jednička, bílá ofenzíva

Po roce jsme měli možnost ve Viničním altánu znovu ochutnat výborná rumunská vína, která k nám dováží Ing. Casian Suciu Šubert prostřednictvím své společnosti Kassimex, s.r.o. Tentokrát to byla výhradně vína z vinařství Cramele Recas, které se stalo v Rumunsko jedničkou, alespoň pokud jde o množství produkovaného vína. Zároveň patří i k tamní kvalitativní špičce.

Ochutnali jsme tucet vín z různých řad i exportních kolekcí, barev, ale také s různým množstvím zbytkového cukru. Konkrétně to bylo šest bílých, jedno růžové a pět červených vín.

Vstupním byl Pinot Grigio 2012 z řady Castel Recas. Ve vůni ovocně-minerální, dokonce mi to připomínalo klasický ryzlinkový styl. V chuti však ryzlink zmizel a objevily se tóny „šedivky”: vyzrálé světlé peckoviny, lehce minerální plnější a jen lehce pikantní.

Mnohem příjemnější a atraktivnější bylo cuvée Chardonnay/Feteasca Regala 2015 ze špičkové řady Sole. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4,9 g/l) a alkoholem (13,9 %). Ve vůni vyzrálé máslové ovoce s náznakem medu, vanilky a lipového květu. V chuti prakticky identické, zároveň šťavnaté a měkce pikantní. Moc jsem si pochutnal.

A příjemný byl také následující Sauvignon Blanc 2015 z řady Paparuda. Rovněž suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (4,9 a 5,3 g/l). Ve vůni lehce smetanové světlé peckoviny (meruňka, broskev). V chuti jižní ovoce a velmi jemný černý rybíz. Tělo malinko zakulacené a delikátně pikantní. Sauvignon na delší pití.

Stejně tak mi chutnala polosuchá Feteasca Regala 2015 z řady Castel Huniade. Ve vůni rovněž světlé peckoviny, především meruňka a broskev. V chuti nazrálé světlé ovoce, šťavnaté a měkce pikantní.

Také následující víno bylo z původní rumunské odrůdy - Tamaioasa Romaneasca 2015 z řady Lautarul. Polosladké víno s nižším alkoholem (10,6 %) mělo jemnou vůni tropického ovoce. Chuť výrazně aromatická, nasládlá, šťavnatá, ale jen velmi málo pikantní. Pro mně takové poněkud „ospalé" víno”.

Následovala jediné růžové - „komerčně” vyladěné cuvée z odrůd Merlot, Burgund a Feteasca Regala s názvem Rosé I Am 2014. Polosladká „růžovka” nabídla výraznou vůni po jahodách. Stejně tak ve zřetelně nasládlé chuti převládaly ve směsi červených plodů zahradní jahody. Ve šťavnatém těle bylo víno lehce pikantní.

Posledním bílým vínem bylo cuvée odrůd Muscat Ottonel/Feteasca Regala 2015 (řada Schwaben Wine), polosladké víno s ovocně-květinovou vůní. V chuti sladší, „čisté”, muškátově-ovocné a jemné, bez výraznější kyseliny. Přípitkové víno pro slavnostní příležitost a širší škálu hostů.

Prvním červeným bylo pro zahraničního klienta speciálně namíchané cuvée Red Blend 2012 (řada Unwined) z odrůd Syrah a Cabernet Sauvignon (50/50). Víno s vyšším alkoholem (14 %) nabídlo ve vůni kombinaci tmavého ovoce, lehce kořenitého, s jemnou stopou černého pepře. V chuti vyzrálé tmavé ovoce v lehkém džemovitém provedení. Tělo uhlazené s jemnou stopou dřeva.

O něco víc mi chutnal Pinot Noir 2015 (řada Alamina určená pro export). Výrazná vůně tmavého ovoce, kouře a tónů spáleného dřeva. V jemné chuti tmavé ovoce a stopa dubového dřeva. Tělo uhlazené a lehounce pikantní.

Ještě o něco vyšší kvalitu nabídla Feteasca Neagra 2015 (řada Alamina). Vyšší alkohol (14,5 %), ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesních plodů s lehounkou stopou čokolády. V chuti plnější, spíše uhlazené tmavé ovoce. Vstřícné, bohatě ovocité víno.

Na závěr dvě červená s vyšším zbytkovým cukrem. To první bylo polosuché (7,5 g/l zbytkového cukru) a téměř blízké suchému. Merlot 2013 Reserva z řady Werewolf nabídlo ve vůni nazrálé, lehce džemovité tmavé ovoce. V chuti uhlazené, plnější, bohaté na tmavé peckoviny s dotykem čokolády. Jemné, jen vzdáleně nasládlé víno.

Na závěr již velmi sladký (65,4 g/l zbytkového cukru) Cabernet Sauvignon 2015 z řady Dacia. Pěkná vůně tmavého, lehce kořenitého ovoce. Ve sladké, uhlazené chuti byly cítit jemné tóny dřeva. Tělo se mi však zdálo trošku ploché.

Závěr nebyl zcela podle mého gusta, ale možná překvapivě jsem si opravdu pochutnal na bílých vínech.

A ještě hodnocení kompletního „vrcholového týmu”: Feteasca Neagra - 9 bodů (z 10 možných), Chardonnay/Feteasca Regala a Feteasca Regala - 8,8 b., Sauvignon Blanc, Tamaioasa Regala a Pinot Noir - 8,7 b., Red Blend - 8,6 b., Muskat Ottonel, Rosé I am a Merlot Reserva - 8,5 b., Cabernet Sauvignon - 8,3 b. a Pinot Grigio - 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý