Ochutnávka vín Vinařství Jakubík (Zlechov)

Vinařství Jakubík - Víno pro náročné (Zlechov) dne 30.08.2016

Vyrovnaná kvalita ze Zlechova

Po roce jsme měli opět možnost ochutnat výborná vína z Vinařství Jakubík ve Zlechově. Tentokrát to byla, alespoň pro mne, kvalitativně vyrovnaná sestava dvanácti vín z ročníků 2014 a 2015. Z tohoto tuctu výrazněji vyčuhovaly především dva sauvignony, ale hlavně Chardonnay 2014.

Nicméně zahájili jsme jedním ze tří cuvée, v tomto případě zemským Fotius cuvée 2015. Byl to příjemný vstup s vůní lehce medových citrusů v jemném minerálním závoji. Také v chuti nabídlo medově-citrusové tóny. Víno bylo plnější, šťavnaté a příjemně pikantní. Více než jen zavínění!

O poznání méně mne zaujalo Veltlínské zelené 2015 v pozdním sběru. Ve vůni bylo trošku nevýrazné, spíše ovocně-minerální. V chuti téměř identické, poměrně pikantní s lehkou hořčinkou po mandlích. Na můj vkus bylo přece jen o něco méně svěží a šťavnaté.

Více mi chutnal Müller-Thurgau 2015 v pozdním sběru. Vůně ovocně-květinová (spíše tramínové než muškátové tóny). Stejně tak v poměrně uhlazené, šťavnaté a měkce pikantní chuti. Zde bylo více ovoce (citrusů) než květin.

Velmi mne potěšil Sauvignon 2015 v pozdním sběru, a to především pro svůj ovocitý charakter bez někdy až „vlezlých” (zvláště při delším pití) tónů černého rybízu a černého bezu. Vůně vstřícně ovocná (meruňky, broskve), jen v pozadí jemný černý bez. V chuti téměř identický, „čistý” a jemný. V závěru jen lehký dotyk černého bezu.

Velmi pěkné bylo následující víno z odrůdy Saphira, ročník 2015 v pozdním sběru. Vůně ovocná s jemnými tóny lesních jahod. V malinko nasládlé chuti ovocné, opět lehká jahůdka, náznak medovosti a pikantní závěr.

Příjemný a hlavně perspektivní byl Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru. Vůně ovocná, výrazně minerální s možným vývojem směrem k petrolejovým tónům. V chuti téměř identický, šťavnatý a pikantní. Víno musí ještě ležet nějaký ten měsíc (nebo rok?) v láhvi.

Za jedno z nejlepším vín večera považuji Rulandské šedé 2014 ve výběru z hroznů, které se v porovnání s loňskou degustací výrazně zlepšilo. Vůně medově-citrusová, lehounce minerální. V chuti jemně nasládlé, ovocně-minerální s náznakem medovosti. Bohaté polosuché víno bylo v závěru měkce pikantní.

Vrcholem večera bylo pro mne Chardonnay 2014 ve výběru z hroznů (šarže 49/13). Krásná vůně přezrálého ovoce, medu a jemných minerálů. Chuť bohatá, identická, blízká „botrytickému stylu”. V závěru pak příjemně pikantní. Laskající víno, které bude určitě ještě krásnější.

A následovalo další víno, které u hostů patřilo k těm oblíbeným - Sauvignon 2014 v pozdním sběru (šarže 46/4). Toto víno bylo při loňské degustaci hodnoceno stejně, přednost bych však dal o rok mladšímu sauvignonu. Ve vůni nabídlo světlé ovoce (včetně angreštu) a výrazné tóny černého rybízu a černého bezu. Chuť byla velmi podobná, navíc jsem cítil grep i s jeho jemnou hořčinou. Pro mne bylo toto polosuché a pikantní víno trošku únavné díky výrazné aromatice.

Na závěr přišla tři červená vína z ročníku 2015. Nejprve to bylo Methodius cuvée 2015 v pozdním sběru z burgundských odrůd. Ve vůni lesní směs s dotykem čokolády. Suché víno s lehčí a pikantní chutí po tmavém ovoci.

Cyrillus cuvée 2015 v pozdním sběru (šest cabernetových odrůd) vonělo po jemně kořenitém tmavém ovoci. V zakulacené, středně plné chuti bylo bohaté na tmavé ovoce. Jemně pikantní víno spíše pro letní pití.

Tečku za bohatým večerem s pěknými víny udělala Frankovka 2015 ve výběru z hroznů. V bohatší vůni jsem cítil kombinaci tmavého ovoce a lesních plodů. Stejně tak v poněkud překvapivě pikantní chuti, která byla ještě bohatá na třísloviny. Myslím, že tato frankovka má před sebou pěknou budoucnost. Stejně jako Vinařství Jakubík, které snad jen potřebuje stabilní přísun kvalitních hroznů, nejlépe z vlastních vinic.

Vinař Břetislav Jakubík je mistrem svého řemesla, o čemž svědčí výborně připravená vína z ročníku 2014, se kterým mnozí vinaři tvrdě zápasili, a to s často problematickým výsledkem.

Tentokrát již kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Chardonnay 2014 - 9 bodů (z 10 možných), Sauvignon 2014 - 8,8 b., Saphira 2015 a Frankovka 2015 - 8,7 b., Sauvignon 2015 (moje hodnocení 8,8 b.), Rulandské šedé 2014, Methodius cuvée 2015 a Cyrillus cuvée 2015 - 8,6 b., Müller-Thurgau 2015 - 8,5 b., Fotios cuvée 2015 a Ryzlink rýnský 2015 - 8,4 b. (moje hodnocení - 8,7 b.) a Veltlínské zelené 2015 - 8,3 body.

Text a fotografie Libor Chlupatý