Ochutnávka vín Vinařství Richard Tichý (Hrušky)

Ochutnávka Vinařství Richard Tichý (Hrušky) dne 14.07.2016

Šťastný návrat vín z Hrušek

Po více než dvouleté pauze opět ve Viničním altánu! Myslím, že vína Richarda Tichého z Hrušek nám již opravdu chyběla. A jejich tvůrce rovněž. Představil nám bohatou paletu třinácti vín, z toho sedm z ročníku 2015. A těmi jsme také zahájili dlouho očekávanou prezentaci.

Prvním bylo Cuvée Lucie 2015, suché zemské víno s bohatě ovocnou vůní v jemném minerálním závoji. V chuti šťavnaté, ovocné (světlé peckoviny) lehce zakulacené, a v závěru měkce pikantní. Příjemné víno na delší pití.

Následovalo Rulandské šedé 2015 v pozdním sběru, rovněž suché víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (4,6 g/l) a výraznějším alkoholem (14 %). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce se zřetelnou minerální stopou. V chuti plnější, bohaté na vyzrálé ovoce i minerální tóny. V koncovce zřetelně pikantní víno.

O něco zajímavější byl Sauvignon 2015, jakostní (ve skutečnosti však pozdní sběr) víno s vyšším alkoholem (14 %). Ve vůni světlé ovoce s lehkou stopou černého bezu. V chuti šťavnaté světlé ovoce s převahou grepu, v závěru na patře pikantní s lehounkou grepovou hořčinkou.

A poslední víno z vyrovnaného vstupního kvarteta - Děvín 2015 v pozdním sběru. Výrazně suché víno s ovocně-medovou, lehounce kořenitou vůní. Jemně kořenitá chuť citrusů, decentně zakulacené a měkce pikantní tělo.

Jedním z nejlepších vín večera bylo pro mne Rulandské bílé 2015 v pozdním sběru. Polosuché víno s bohatou vůní světlých peckovin s jemnými máslovými tóny. V těle plné, zakulacené, šťavnaté a lehce nasládlé. Mazlivé víno s pikantním závěrem.

Z bílých vín bylo pro mne jedničkou Chardonnay 2013 ve výběru z hroznů. Suché, krásně vyzrálé víno s bohatou vůní (nazrálé světlé ovoce, sladká máslová kukuřice). V chuti nazrálé ovoce, uhlazené a delikátní se stopou medu a máslové kukuřice v pikantním závěru.

Velmi příjemná, zvláště pro milovníky trošku sladších vín, byla Pálava 2012 ve výběru z hroznů. Polosladké víno s vůní přezrálých, lehce kořenitých citrusů. V chuti nasládlé, šťavnaté a pikantní. Nechyběla decentní stopa „lékárny”.

Následoval další „archivní kousek”, ve Viničním altánu již dříve ochutnávaný Aurelius 2012 ve výběru z bobulí. Polosladké víno s výraznou kyselinou (9,5 g/l) je stále ve výborné kondici. Ve vůni přezrálé světlé ovoce, zřetelná botrytická stopa a medové tóny. V chuti sladké citrusy, med a jemně kořenitá stopa v pikantní koncovce. Stále krásná delikatesa, která má určitě léčivé účinky!

Červeným vínům předcházela dvojice „roséček”. Nejprve Rosé Lucie 2015 v pozdním sběru z odrůdy Frankovka. Víno na hranici polosuchého a polosladkého s bohatou vůní jahod a malin. Také v chuti lesní směs, šťavnaté víno, lehce nasládlé, a pikantní.

Rosé Pinot Noir 2015 ve výběru z hroznů mělo ještě vyšší zbytkový cukr (29,3 g/l). Ve vůni převládaly vyzrálé třešně a višně, a to i s pecičkou. V chuti sladké tmavé peckoviny s lehce džemovitým „štychem”. Bohatě ovocné víno, které bych doporučil výrazně podchladit, nebo přidat do sklenky kostku ledu. Má co nabídnout.

Jako první červené jsme ochutnali Frankovku 2012 v pozdním sběru, krásně vyzrálé a „čisté” ovocité víno (tmavé třešně, višně) s jemnou kořenitostí ve vůni i chuti. V těle zřetelné jemné třísloviny, závěr je měkce pikantní. Ideální víno na delší pití, v létě by mohlo být malinko chladnější.

O něco sofistikovanější byl Pinot Noir 2011 ve výběru z hroznů. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce. Rovněž v jemnější a uchlazené chuti. A v závěru bylo víno měkce pikantní. Ideální pro delší letní večery.

A na závěr moje oblíbené - Cuvée Filip 2011, zemské víno z odrůd Nitra, Dunaj, Dornfelder a Neronet. Krásná vůně kořenitého tmavého ovoce. Stejně tak ve vyzrálé chuti. Tělo plné, zakulacené s jemnými kompotovými tóny. Tentokrát bylo o poznání elegantnější proti roku 2014. A bude ještě lepší!

Krásná tečka za příjemným večerem, která přímo vybízela k dalšímu přechutnání. A to vše s přáním, abychom se s víny Richarda Tichého setkali ve Viničním altánu zase za rok. A ještě hodnocení téměř kompletního „vrcholového týmu”: Cuvée Filip a Aurelius 2012 - 9 bodů (z 10 možných), Chardonnay 2013, Pálava 2013 a Pinot Noir 2011 - 8,9 b., Rulandské bílé 2015 a Frankovka - 8,7 b., Sauvignon 2015 a Rosé Pinot Noir 2015 - 8,6 b., Rosé Lucie 2015, Děvín 2015 a Rulandské šedé 2015 - 8,5 b. a Cuvée Lucie 2015 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý