Ochutnávka vín Vinařství Reisten (Pavlov)

Ochutnávka Vinařství Reisten (Pavlov) dne 12.07.2016

Bohaté a návykové - prostě Reisten

Po více než roce jsme měli možnost ochutnat nová vína z produkce pavlovského vinařství Reisten. Dlouholetý a pravidelný host Viničního altánu Václav Šmach nám představil deset vín z „dílny” sklepmistra Zdeňka Musila, z toho devět z ročníku 2014.

Tradičně bohatou a živou prezentaci jsme zahájili jediným vínem z loňské sklizně. Clarissimo rosé Classic 2015 v pozdním sběru, cuvée odrůd Merlot a Pinot noir (50/50). Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7,7 g/l a 7,2 g/l) vonělo po kombinaci jemných tmavých peckovin a lesní směsi. Příjemně svěží, šťavnaté a pikantní víno, bohatě ovocné s lehounkým minerálním závěrem.

Jediným vínem, které mne v danou chvíli nepřesvědčilo, byl Riesling Classic 2014 v pozdním sběru z viniční trati Valtická v Mikulově. Suché víno s ovocně-minerální vůní. V chuti převládaly tóny grepu a minerálů včetně zřetelné hořčinky, která je velmi typická pro mnoha vína z ročníku 2014. Myslím, že jsou v tom také lehká rezidua tehdy téměř všude přítomných plísní. Poněkud zakulacené tělo s pikantním závěrem s pecičkovou hořčinkou v závěru.

Příjemně mne oslovil Ryzlink vlašský Classic 2014 v pozdním sběru ze známé viniční tratu U Božích muk v Pavlově. Suché víno s vůní světlých peckovin s jemným minerálním „štychem”. Také v chuti převažovaly světlé peckoviny, především bělomasá broskev s peckou. V plnější chuti nechyběla lehká mineralita s náznakem citrusů. Po chvíli jsem cítil také jemné vlašské ořechy.

Jedním z nejlepších vín večera byl pro mne Pinot Blanc Classic 2014 v pozdním sběru (U Božích muk, Pavlov). Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,3 g/l). Krásná vůně máslových světlých peckovin. Stejně tak v zakulacené chuti, která je měkce pikantní a řekl bych delikátní. A nechyběl ani jemný dotyk minerálů.

Velmi příjemný byl také Sauvignon Classic 2014 v pozdním sběru (Nad Nesytem, Sedlec). Příjemně suché víno, které se pociťově blížilo spíše polosuchému. Hezká vůní světlých peckovin, jemných citrusů a delikátních tónů černého rybízu a černého bezu. Ve šťavnaté ovocité chuti byla převaha angreštu a jemných citrusů. Zřetelná byla stopa broskvové pecičky, černého bezu a černého rybízu.

Odrůdu Pálava jsme ochutnali ve dvou řadách s rozdílným zbytkovým cukrem. První z řady Classic 2014 ve výběru z hroznů (Slunný vrch, Pavlov) byla suchá a měla výrazný alkohol (14 %). Ve vůni nabídla citrusy a muškátové tóny. Tělo bohatší, především citrusy (grep), v závěru lehounká hořčinka. Vysoký alkohol nevyčuhoval, víno bylo poměrně harmonické, nechyběla příjemná pikantnost.

O poznání sladší Pálava byla až na samém závěru, takže jsme pokračovali suchým Pinotem Gris VOC 2014 z viniční trati Valtická v Mikulově. Ve vůni jižní ovoce, především světlé peckoviny a lehké minerální tóny. V chuti plnější, ovocně-minerální s náznakem karamelového a smetanového pohlazení v pikantním závěru.

Ještě o něco víc mi chutnal suchý Riesling VOC 2014 (Valtická, Mikulov) s trošku vyšším zbytkovým cukrem (6,5 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce a výrazné minerální tóny s jakousi předzvěstí petroleje. Chuť bohatě ovocná, šťavnatá a minerální s prvními, velmi jemnými náznaky petroleje. V závěru bylo víno dostatečně pikantní.

Nejvíce ze všech vín mne potěšilo Chardonnay Maidenburg 2014 v pozdním sběru (Valtická, Mikulov). Polosuché víno s ovocně-minerální vůní v máslovém závoji. Jak ve vůni, tak i v chuti bylo víno bohaté na přezrálé broskve s lehkým máslovým a minerálním „štychem”. Víno bylo dostatečně šťavnaté a pikantní.

A na závěr jen lehce sladká tečka - již zmíněná Pálava, v tomto případě z řady Maidenburg 2014 ve výběru z hroznů (Slunný vrch, Pavlov). Díky pěkné kombinaci zbytkového cukru (13,8 g/l a kyseliny (7,9 g/l) nepůsobilo víno jako sladká „plošina”. Ve vůni i chuti citrusy, muškátové a medové tóny. Chuť šťavnatá, měkce pikantní, v závěru se zřetelnou, nicméně příjemnou grepovou hořčinkou.

Velmi zdařilá tečka za tradičně velmi vstřícnou a zajímavou prezentací vín z Reistenu v podání Vaclava Šmacha. A poděkovaní patří také Zdeňku Musilovi, který vytvořil ze sklizně 2014 opravdu atraktivní vína.

A ještě hodnocení početně dostatečně zastoupeného „vrcholového týmu”: Chardonnay Maindeburg 2014 - 9,1 bodu (z 10 možných), Riesling VOC 2014 - 9 b., Pálava Maindenburg 2014 - 8,9 b., Pinot Blanc Classic 2014 a Pálava Classic 2014 - 8,8 b., Sauvignon Classic 2014, Ryzlink vlašský Classic 2014 a Pinot Gris VOC 2014 - 8,7 b., Riesling Classic 2014 - 8,6 b. a Clarissimo rosé Classic 2015 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý