Ochutnávka vín Vinařství Michna (Čejkovice)

Ochutnávka Vinařství Michna (Čejkovice) dne 28.04.2016

Pěkná premiéra, výborná repríza

Repríza ještě lepší než loňská vydařená premiéra. Tak bych charakterizoval degustaci vín čejkovického vinaře Kamila Michny. Dvanáct vín z ročníku 2015, v drtivé většině velmi zdařilých. Samozřejmě, mne nejvíce těšila sušší vína, ale skvělá byla i sladká Pálava.

Jedním z vín, které mne výrazně oslovilo, bylo hned to vstupní - André rosé v kabinetním provedení. Suché víno s malým „zbytečkem” (4,1 g/l) a s vůní jemných tmavých peckovin. V chuti měkce ovocné (kombinace lesní směsi a tmavých peckovin) a příjemně pikaní. Velmi osvěžující víno pro teplé letní večery.

Potěšil také Ryzlink rýnský, rovněž kabinetní. Víno na hranici suchého a polosuchého (9 g/l zbytkového cukru a 8,4 g/l kyselin) s vůní nazrálých světlých peckovin. V chuti ovocné, šťavnaté a pikantní. Víno s pěknou perspektivou, které bych otevřel tak za rok.

Jedním z nejlepších bílých vín večera byl pro mne Sauvignon v pozdním sběru, ještě suché víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (6,7 g/l). Ve vůni světlé ovoce a výrazné tóny černého rybízu a černého bezu. V bohaté ovocité chuti (světlé peckoviny, citrusy) bylo víno šťavnaté a pikantní. Zřetelné byl dotyk černého rybízu.

Na úroveň sauvignonu bych zařadil následující Hibernal. Také toto víno bylo na hranici suchého a polosuchého (8,5 g/l zbytkového cukru) Krásná vůně světlého ovoce, citrusů a černého rybízu. Plnější a šťavnaté tělo bohaté na citrusy (grep), pikantní s příjemnými tóny černého rybízu.

Sylvánské zelené v pozdním sběru bylo již spíše polosuché (9,5 g/l zbytkového cukru) a díky nižší kyselině (5,6 g/l) nebylo příliš pikantní. Vůně ovocně-květinová s lehkými tóny bylin. Tělo uhlazené, nasládlé a jen lehce pikantní.

Polosuché Chardonnay v pozdním sběru vonělo po nazrálém světlém ovoci. V ovocné chuti bylo nasládlé, uhlazené a měkce pikantní. Solidní chardonnay, které by však zasloužilo plnější tělo a větší šťavnatost.

Rulandské šedé ve výběru z hroznů bylo polosladké s bohatou vůní přezrálého světlého ovoce a jemných minerálních tónů. Chuť nasládlá, zakulacená a jemně kořenitá, trochu připomínající botrytický sběr.

Výrazně sladká (48 g/l zbytkového cukru), ale krásná byla Pálava. Ve vůni i chuti „čistý” styl Pálavy - přezrálý hrozen, mandarinka a pomeranč. Chuť sladká, bohatě ovocně-květinová s převahou citrusů. Velmi příjemné, plné víno s lehce pikantním ocáskem.

Jediné víno, které mne trochu zklamalo, byl Cabernet Sauvignon rosé ve výběru z hrozné. Příliš sladké, výrazně ovocné, ale málo živé a pikantní, působilo malinko unaveně.

Příjemně překvapil mladý Modrý Portugal, který voněl i chutnal po vyzrálých tmavých peckovinách. Svěží, „čisté” ovocité víno pro příjemné pití na delší trať, zvláště v létě.

Chutnal mi i hezky pitelný a nekomplikovaný Dornfelder v pozdním sběru. Tady převládaly ve vůni i chuti spíše tmavé lesní plody. V plnější chuti navíc lehce kořenité tóny a měkce pikantní koncovka. Přednost bych však dal Modrému Portugalu.

Rozhodně nejlepším červeným a špičkou večera bylo Rulandské modré ve výběru z hroznů. Z kvalitní suroviny vznikají krásná moravská červená. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, jemně kořenité. Stejně tak v jemné a uhlazené chuti s delším závěrem. Víno se bude nepochybně ještě vyvíjet k lepšímu, rozhodně bude dělat radost v příštích několika letech. Ale krásně pitelné je již nyní.

Kamil Michna o svých vínech moc nemluví, ta však hovoří za něj, a to krásnou řečí, která potěší patra milovníků vín.

A co na to „vrcholový tým”, tentokrát silně oslabený? Tady jsou body: Rulandské modré - 9 bodů (z 10 možných), Sauvignon, Hibernal a Pálava - 8,9 b., Ryzlink rýnský - 8,8 b., André rosé, Rulandské šedé, Sylvánské zelené a Modrý Portugal - 8,7 b., Chardonnay a Dornfelder - 8,6 b. a Cabernet Sauvignon rosé - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý