Ochutnávka vín Vinařství Naturvini (Bavory)

Ochutnávka Vinařství rodiny Staškových - Naturvini (Bavory) dne 11.02.2016

Mezi víny z Pálavy kralovaly Pálavy

Byla to radost ochutnávat vína a další pochutiny s Patrikem Staškem a jeho paní Michaelou z rodinného vinařství Naturvini v Bavorech.

Po roce nám pravidelný host Viničního altánu Patrik Staško představil jedenáct vín z ročníků 2012 až 2014. Jeden sekt, šest bílých vín, jedno růžové a tři červená. Mimořádně potěšila především bílá vína. Ale k tomu se ještě dostanu.

Zahájili jsme Ryzlinkem vlašským 2014, zemským vínem z bio vinice na Slunečné v Bavorech. Ovocně-minerální víno ve vůni i chuti s výraznou kyselinou. Určitým problémem vína bylo to, že zbytkový cukr (3,4 g/l) ještě příliš neharmonizoval s výraznou kyselinou (8,4 g/l). Kyselina trošku zlobila v závěru na patře. Víno bude muset ještě nějaký čas ležet.

Nesrovnatelně příjemnější bylo Sylvánské zelené 2014, opět zemské víno z bio vinice Růžová. Formálně již polosuché víno s nižším alkoholem (11 %) vonělo po nazrálém ovoci a jemných minerálech s dotykem bylinek. V chuti téměř identické, lehounce kořenité a měkce pikantní. Příjemné pití i na delší trať.

Krásně mu sekundoval Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru, opět z bio vinice, tentokrát Pod Rajsnou ve Valticích. Polosuché víno s vůní nazrálého světlého ovoce a jemných minerálů. V chuti přezrálé světlé peckoviny, především sušená meruňka a broskev, pikantní a šťavnaté.

Moc jsem si pochutnal na sektu Naturvini Brut 2013, vyrobeném tradiční metodou zráním v láhvi. Šumivé víno z pěti odrůd vonělo po přezrálém světlém ovoci a jemných minerálech. V chuti identické, zakulacené, lehounce nasládlé i pikantní s poměrně bohatým perlením.

Velkým a příjemným překvapením bylo pro mne Neuburské 2012 v pozdním sběru. Lehce polosuché víno nabídlo ve vůni ovocné i minerální tóny. Chuť výrazně ovocná, uhlazená až mazlivá. V závěru je víno měkce pikantní. Krásně se pije, kudy teče, tudy hladí!

Zemská Frankovka rosé 2014 byla již polosladká, hrozny pocházely z bio vinice. Ve vůni jemné tmavé peckoviny, lehounce minerální. V chuti identické, jen malinko nasládlé, ale více svěží a pikantní.

Následovaly dvě Pálavy, jedna lepší než druhá. A také originální. To platí především o té druhé. Ta první, zemská Pálava 2014 z bio vinice, byla polosladká (20,5 g/l zbytkového cukru) a excelentní. Krásná vůně jemně kořenitých citrusů, včetně sušené kůry. V delikátně jemné chuti převládaly tóny mandarinky, lehce kořenité, v koncovce pak měkce pikantní. Jedna z nejlepších Pálav, jakou jsem v uplynulém roce ochutnal ve Viničním altánu.

Druhou jsem rozhodně nečekal. A kdo taky ochutnal barikovanou Pálavu? Tato byla z ročníku 2011 a v pozdním sběru, polosladká, ale s nižším zbytkovým cukrem (15,9 g/l) a vyšší kyselinou (7,8 g/l). Ve vůni jemně kořenité světlé ovoce včetně citrusů a vzdálený závan vanilky. Chuť ovocná, kořenitá s lehkou stopou vanilky, jemná a měkce pikantní. Opravdu zajímavá a pěkně pitelná.

Tři červená vína, která jsme ochutnali, se s předchozími bílými jen obtížně srovnávala. Na zemském Rulandské modrém 2012 jsme se shodli, že má vadu - těkavky (acetonové tóny) především ve vůni. V chuti tmavé ovoce, lehký živočišný „štych” a velmi pikantní závěr.

Zemský Cabernet Sauvignon 2014 voněl po tmavých peckovinách a lesní směsi. Chuť rovněž bohatě ovocná a velmi pikantní. Víno musí ještě ležet v láhvi, aby se zakulatilo a více se zharmonizovaly kyseliny v jeho těle.

Nejpitelnější (a již nyní) byl zemský Dornfelder 2013. Ve vůni lehce přezrálé tmavé peckoviny s náznakem višní v čokoládě. Chuť měkce ovocná, uhlazená a pikantní v závěru. Solidní víno na běžné pití z ročníku, který nebyl na červená vína ideální.

A potěšili jsme se nejen víny, ale i dalšími vinnými delikatesami. Konkrétně vinnou hořčicí, vinnou omáčkou a vinným želé, a to na chlebíčcích s domácí paštikou. Večer to byl opravdu utěšený, už se těším na příští! A zvláště na vína z ročníku 2015.

Takto hodnotil vína ze sklepa v Bavorech kompletní „vrcholový tým”: Pálava 2014 - 9,1 b., Pálava 2012 - 8,9 b., Sekt Naturvini 2013 a Ryzlink rýnský 2013 - 8,8 b., Neuburské 2012 - 8,7 b., Sylvánské zelené 2013 - 8,6 b., Frankovka rosé 2014 - 8,4 b., Ryzlink vlašský 2014 a Dornfelder 2014 - 8,3 b., Cabernet Sauvignon 2014 - 8 b. a Rulandské modré 2012 - 7 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý