Ochutnávka vín "Vína z Gruzie & Řecka" (Kupsivino.cz - dovozce)

Ochutnávka "Vinný pozdrav z Řecka a Gruzie" dne 03.12.2015

Řecko-gruzínské přechutnávání

Rozhodně velmi zajímavě vyzněla degustace ve Viničním altánu, během níž jsme střídavě ochutnávali řecká a gruzínská vína. Andrea Toušová z dovozní společnosti Kupsivino.cz pro nás připravila celkem jedenáct vín, z toho sedm řeckých a čtyři gruzínská, v drtivé většina z vinařství Dionýsos (Řecko) a Bessini (Gruzie). Celkem pět bílých, jedno růžové a pět červených.

Vstupním vínem bylo lehčí řecké Chardonnay 2014 s jemnou vůní broskví a zralých hrušek. V chuti ovocné, měkce pikantní s decentní minerální koncovkou. Příjemné víno na běžné pití z vinařství Dionysos.

Následovalo víno ze stejného vinařství, cuvée odrůd Sauvignon Blanc a Roditis 2014. Ve vůni ovocně-minerální, stejně jako v o poznání plnější chuti, v níž jsem zaznamenal jakýsi předstupeň petrolejových tónů. V těle šťavnaté a měkce pikantní.

A přišlo první gruzínské víno - Tsinandali 2014 z vinařství Bessini. Vůně ovocná s decentní minerální stopou. Obdobné i v chuti, která byla poměrně uhlazená, a v závěru na patře lehounce pikantní.

Poté další gruzínské víno - Pirosmani 2013 (Bessini). Ve vůni kombinace světlého ovoce a květin. V chuti nasládlé jemnější ovoce, dotyk minerálů a jen lehounce pikantní.

Na řadu přišlo rozhodně nejlepší bílé víno a jedno ze dvou fovoritů večera. V tomto případě Orama cuvée 2014 P.P.G.I. Cuvée odrůd Moschofilero a Muscatel s atraktivní vůní jemných mandarinek a středomořských bylin. Tělo uhlazené, ovocné s tóny kůry citrusů (nejvýraznější mandarinka), v závěru pak měkce pikantní. Velmi elegantní a zároveň atraktivní víno za vyšší cenu.

„Růžovky” z jižních krajin bývají sice plné ovoce, ale často s vyšším zbytkovým cukrem a s absencí výraznější kyseliny. Platí to i o vínu Imiglykos Oval rosé 2014. Ve vůni kombinace tmavého ovoce, jemné pryskyřice a bylin. Ve sladší a plnější chuti ovoce s lehounkým pryskyřicovým „štychem”. V závěru na patře bylo víno přeci jen málo pikantní.

Prvním červeným byl Merlot 2013 (vinařství Dionýsos). Ve vůni jemně kořenité a zároveň lehce džemovité tmavé ovoce. V chuti identické, poměrně uhlazené s jemně pikantní. Pěkné víno na běžné pití za dobrou cenu.

Platí to i o následujícím Cabernetu Sauvignon 2013 ze stejného vinařství. Ve vůni tmavé ovoce, jemná čokoláda a lehounká stopa koření. V chuti spíše lehčí, poněkud uhlazené s troškou koření a čokolády. V závěru decentně pikantní.

Pokračovali jsme řeckým vínem, jen o stupínek výš v kvalitě. Víno Dionysos Nemea 2012 z odrůdy Agiorgitiko vonělo po džemovitých višních v čokoládě. V plnější chuti vyzrálé tmavé ovoce, naznak džemu, a nechyběly ani jemné třísloviny.

Na závěr dvě červená z Gruzie. Nejprve polosuché Pirosmani 2013 z vinařství Bessini. Víno ze tří odrůd - Merlot, Cabernet Sauvignon a Saperavi. Ve vůni kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. V chuti nasládlé, jemně kořenité a v závěru měkce pikantní. Není to sice můj styl, nicméně své milovníky si toto víno určitě našlo.

Pro mne nejlepší víno večera - Saperavi 2014 z vinařství Bessini - přišlo jako poslední. Ještě mladé víno, ale s výborným potenciálem. Ve vůni přezrálé tmavé ovoce. V plné chuti nabídlo spíše tmavou lesní směs v závoji z jemných tříslovin. Víno by mělo ještě ležet, alespoň rok, ale čeká ho pěkná budoucnost.

A ještě něco navíc! Ochutnali jsme skvělé olivové oleje z Kréty, balsamikový ocet s chutí jahod, ale také různé olivy, jejichž chuť rozhodně neomrzí. Byl to velmi příjemný večer!

A takto hodnotil vína početně trochu oslabený „vrcholový tým”: Saperavi 2014 (Gruzie) - 8,9 bodu (z 10 možných), Nemea 2012 (Řecko) - 8,8 b., Orama cuvée 2014 (Řecko) a Pirosmani Red 2013 (Gruzie) - 8,7 b., Merlot 2013 (Řecko) - 8,6 b., Tsinandali 2014 (Gruzie) a Cabernet Sauvignon 2013 (Řecko) - 8,5 b., Pirosmani White 2013 (Gruzie) a Sauvignon Blanc 2014 (Řecko) - 8,4 b., Imiglykos Oval rosé 2014 (Řecko) - 8,3 b. a Chardonnay 2013 (Řecko) - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý