Ochutnávka vín Bettina Lobkowicz - Vinařství (Mělník)

Ochutnávka Bettina Lobkowicz - Vinařství (Mělník) dne 01.12.2015

Lobkowiczká vína opět s paní Bettinou

Po dvou letech ve Viničním altánu opět s mělnickou vinařskou Bettinou Lobkowicz. Na atmosféře vinného večera to bylo znát. Tím spíš, že v porovnání s výbornou loňskou prezentací se mi tentokrát vína zdála ještě o fous lepší. Paní Bettina připravila deset vzorků z ročníků 2010 až 2015, sedm bílých (včetně dvou sektů) a tři červené.

Zahájili jsme zemským Muškátem moravským 2015, suchým vínem s ovocně-muškátovou vůní s dotykem grepu. Překvapivě plnější víno s převahou muškátu a grepu. V závěru na patře bylo toto svěží víno dostatečně pikantní.

Následovala klasika - Lady Lobkowicz bílé 2014, cuvée odrůd Müller Thurgau (70 %) a Muškát moravský (30 %). Výrazně suché víno s nulovým zbytkovým cukrem vonělo po nazrálém světlém ovoci. V ovocné chuti šťavnaté a pikantní, v záměru lehce minerální.

Velmi mne potěšil Ryzlink rýnský Selection 2014, víno s cukernatostí moštu na úrovni pozdního sběru. Ryzlink „moselského stylu” s vyšší kyselinou i zbytkovým cukrem (9 g/l - 9,3 g/l). Ve vůni světlé ovoce, med a lipový květ. Stejně tak ve šťavnaté a pikantní chuti. Již nyní je víno pitelné, ale jeho krásná budoucnost teprve přijde po ležení v láhvi.

Z nové řady Selection byl také Pinot Gris 2014, polosuché víno s cukernatostí bohatého pozdního sběru. Ve vůni ovocně-minerální, v malinko nasládlé chuti zakulacené, měkce pikantní s lehkým minerálním „štychem” v ovocném těle.

Moc mi chutnal Modrý Portugal rosé samotok 2014. Velmi suché víno s vůní jemných tmavých peckovin. Ve výrazně pikantní chuti ovocné, šťavnaté s koncovkou jemných višní a třešní.

Následovalo bublinkové potěší. Nejprve Sekt Bettina Lobkowicz Brut (z Ryzlinku rýnského 2012). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, minerální stopa a jemné tóny lipoviny. V bohatě vyzrálé ovocně-minerální chuti byla zřetelná stopa medu a lipoviny. Tělo šťavnaté a měkce pikantní. Ještě lepší než před rokem!

A druhé potěšení - Sekt Bettina Lobkowicz Cuvée Brut (z burgundských odrůd Pinot Noir, Pinot Gris a Chardonnay ročník 2013). V bohaté vůni světlé peckoviny. Ve šťavnaté a uhlazené chuti byly cítit jemné peckoviny. Mazlivý sekt se středně bohatým perlením.

A po „bublinkách” opět klasika Lady Lobkowicz červená (Zweigeltrebe z ročníku 2014). Příjemně suché nekomplikované víno s vůní po lehce kořenitých třešních a višních v čokoládě.

Až překvapivě výborné bylo Svatovavřinecké 2010, barrique. Velmi vstřícná, „čistá” vůně tmavých peckovin. Chuť výrazně ovocná, vyzrálá a uhlazená. V závěru pak měkce pikantní. Velmi pěkný „vavřinec” i na delší pití.

Na závěr víno s krásnou budoucností a příjemnou přítomností - Pinot Noir Selection 2013, barrique. Relativně ještě mladé víno s vůní tmavých peckou a stopou po jemné kůžičce. V chuti tmavé ovoce, delikátní čokoláda a kůže. Víno je stále bohatě pikantní - musí ještě ležet v láhvi, podle mne minimálně rok, ale dal bych mu i více. Určitě bude excelentní!

A jak hodnotil vína z vinařství Bettiny Lobkowicz početně lehce oslabený „vrcholový tým”? Takto: Pinot Noir Selection - 9 bodů, Sekt Bettina Lobkowicz Brut (Ryzlink rýnský) a Ryzlink rýnský Selection - 8,9 b., Sekt Bettina Lobkowicz Brut (burgundské cuvée) a Svatovavřinecké barrique - 8,8 b., Modrý Portugal rosé, samotok - 8,7 b., Muškát moravský - 8,6 b., Pinot Gris Selection - 8,5 b., Lady Lobkowicz bílá a Lady Lobkowicz červená - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý