Ochutnávka vín "Vína od Rýna a Mosely" (VSP Všenory – dovozce)

Ochutnávka "Vína od Rýny & Mosely (Německo)" dne 09.11.2015

Opět ve znamení ryzlinků

Pět ryzlinků, jedno cuvée (s ryzlinkem) a tři další odrůdová vína - takovou sestavu nám tentokrát připravil Vladislav Pajdla z dovozní společnosti VSP Všenory, s.r.o. na své každoroční prezentaci vín od Rýna a Mosely ve Viničním altánu.

Vstupním vínem bylo Fleurant Cuvée Becht. Petesberg 2014 z vinařství Bretz (oblast Rheinhessen). Víno z odrůd Riesling, Grauerburgunder a Weissburgunder vonělo po ovoci a květinách s jemnou mineralitou. Chuť ovocná, lehounce minerální, šťavnatá a pikantní v závěru. Zde kromě ovoce byly cítit i jemné kouřové tóny.

O poznání více mi chutnal Riesling Kabinett Oppenheim Kreuz 2013 z vinařství Dr. Heyden (Rheinhessen). Příjemná ovocně-minerální vůně s lehounkým náznakem petrolejových tónů. V chuti velmi jemně nasládlé, ovocně-minerální, zakulacené s pikantní koncovkou. Příjemně pitelný ryzlink.

Riesling Bechtolsheimer QbA 2014 z vinařství Bretz nabídl ve vůni vyzrálé světlé peckoviny s lehkou mineralitou. Ve šťavnaté chuti byl více ovocně-minerální a zakulacený. Víno mělo poměrně pikantní závěr.

O poznání vyzrálejší byl Riesling Kabinett „vom Kalk” 2013 z vinařství Georg Albrecht Schneider (Rheinhessen). Ve vůni hodně vyzrálé světlé ovoce s decentním minerálním „štychem”. V chuti plnější, zakulacený, ovocně-minerální s delším závěrem na patře.

Z bílých vín mi nejvíce chutnal Riesling QbA 2013 od vinařky Dr. Fischerové (oblast Mosel-Saar-Ruwer). Hodně suché a pikantní víno s nepochybně pěknou perspektivou. Ve vůni kombinace světlého ovoce a lehkých petrolejových tónů. Chuť ovocně-minerální, šťavnatá s mimořádně bohatou kyselinkou (11,4 g/l), ale i vyšším zbytkovým cukrem (9,8 g/l). Počkám si na vrchol tohoto velmi zajímavého ryzlinku, třeba i několik let.

Po delší době jsme ve Viničním altánu opět ochutnali odrůdu Auxerrois, v tomto případě v podobě jakostního vína (QbA) 2013 z vinařství Frieden-Berg (opět oblast Mosel-Saar-Ruwer). Ve vůni světlé ovoce s převahou jižních plodů a lehká mineralita. V chuti lehounce nasládlé, opět ovocně-minerální s pikantním ocáskem. Velmi vstřícné, téměř mazlivé víno.

Na krátko jsme opustili oblasti kolem Rýna a Mosely a navštívili oblast Franken prostřednictvím vína Scheurebe Kabinett BB 2014 z vinařství Michal Frölich. Tradiční elipsovitá láhev zvaná „kozí měch”, která se ve Franken používá od roku 1690. Téměř „sauvignonová” vůně - citrusy, tóny černého bezu. V chuti opět citrusy s převahou grepu. Také se objevil „štych” černého bezu. Dochuť pikantní s jemnou grepovou hořčinkou.

Následoval poslední ryzlink, tentokrát z vinařství Bretz - Riesling Spätlese 2012. Ve vůni ovocně-minerální se vzdálenými tóny petroleje. V chuti nasládlý, ovocně-minerální a šťavnatý s měkce pikantním závěrem na patře.

Poslední víno večera bylo červené - Spätburgunder QbA Becht 2013 z vinařství Bretz. Ve vůni tmavé peckoviny s pecičkou, jemně kořenité. Polosuché víno (halbtrocken) s lehce nasládlou chutí po tmavém ovoci a špetce čokolády. Tělo uhlazené s jemnými, sládnoucími tříslovinami.

Z Německa trošku netradiční závěr. Pochutnal jsem si především na ryzlincích, i když ročníky 2013 a 2014 nebyly u mnoha vinařů na Rýně a Mosele s jejími přítoky zcela ideální. Alespoň ve srovnání s víny z přecházejících sklizní.

Ne zcela kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Riesling Trocken Dr. Fischer - 8,8 bodu (z 10 možných), Riesling Kabinett Dr. Heyden, Riesling Kabinett Schneider a Auxerrois Frieden-Berg - 8,7 b., Riesling Bechtolsheimer, Scheurebe Kabinett a Riesling Spätlese Frölich - 8,6 b., Spätburgunder Bretz - 8,5 b. a Fleurant Cuvée Bretz - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý