Ochutnávka vín "Sicílie, Apúlie & další Itálie" (Dalibor Salivar – Víno SD – dovozce)

Ochutnávka "Sicílie, Apúlie & další Itálie" dne 08.07.2015

Vinný příval z italského jihu

Dalibor Salivar nás prostřednictvím své dovozní firmy Víno SD pravidelně zásobuje víny z Itálie, především z její jižní části, tedy z Apúlie a Sicílie. A nebylo tomu jinak ani tentokrát. Do Viničního altánu přivezl jedenáct italských vín, z toho osm z jihu země.

Nicméně tradičně zahajujeme vínem ze severu. V tomto případě to byl Pinot Grigio 2014 z Veneta. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, jablko, hruška, až k banánu. Chuť výrazně ovocná, téměř identická. Tělo štíhlejší, dochuť měkce pikantní. Příjemné víno na zavínění.

O něco bohatší ve vůni i chuti bylo Chardonnay Salento 2013 IGT z vinařství Angelo Rocca & Figli, stejně jako předchozí šedý pinot, jen z vinic v Apúlii. Ve vůni ovocně-květinové s lehounkou medovostí. Také v chuti světlé peckoviny, květy a dotyk medu. Tělo o něco plnější, šťavnatější, a v závěru pěkně pikantní.

Nejvíc z tichých bílých vín mi chutnala sicilská Inzolia Rudini 2014 IGT z vinařství Feudo Rudini. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemným medovým závojem. Chuť plná, ovocně-květinová se stopou medu a s delším pikantním závěrem.

Těšil jsem se na Prosecco Millesimato Borgo Gritti z Veneta. V první chvíli jsem byl malinko na rozpacích, protože jsem postrádal žádanou svěžest a živost. Dostalo se mí bohatě přezrálých broskví ve vůni i chuti, a v závěru méně kyseliny. Ale nakonec jsem mu přišel na chuť. O víkendu jsme si otevřeli další láhev, a už jsem se s vínem mazlil. Potřebovalo trochu více nachladit!

Příliš mne neoslovili Pinot Grigio Rosato 2013 Pavia (Lombardie) z vinařství Angelo Rocca & Figli. Ani bílé, ani růžové, jen lehce ovocné, trošku minerální, o malinko více pikantní s lehkou grepovou hořčinkou v závěru. Nějak mi nesedlo...

Něco zcela jiného bylo Passolo Rosé 2013 (Angelo Rocca) z Apúlie. Krásně výrazná „růžovka” z odrůd Negroamaro a Malvasia Nera vonělo po lehce džemovitém tmavém ovoci. V chuti uhlazená tmavá lesní směs, lehce šťavnatá s delší pikantní dochutí. Růžové víno do každého počasí!

Pěkný poměr cena/výkon nabídlo první červené - Salice Salentino DOC 2012 (Angelo Rocca) z Apúlie. Víno z odrůdy Negroamaro vonělo po višních v čokoládě. Stejně tak v poměrně uhlazené chuti s pikantní koncovkou s lehkou stopou sládnoucích tříslovin.

Znovu mne oslovilo moje oblíbené víno Trentatre Rossso z vinařství Angelo Rocca @ Figli v Apúlii. V tomto případě to byl ročník 2012 z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Montepulciano. Velmi příjemná vůně po tmavé lesní směsi a čokoládě. V chuti identické, snad jen s lehkým vanilkovým „štychem”. Tělo uhlazené, v závěru pak měkce pikantní. Víno zrálo přibližně půl roku ve velkém dubovém sudu.

O trošku méně vstřícnější bylo pro mne Negroamaro Don Ernesto 2013, opět z vinařství Angelo Rocca @ Figli v Apúlii. Víno s překvapivě vysokým zbytkovým cukrem (12 g/l). Ve vůni tmavé ovoce s trochou sušených švestek. V chuti uhlazené, lehounce nasládlé, možná poněkud lehčí, každopádně s měkce pikantním závěrem.

Více mi chutnalo víno Santoro 2010 Tarantino IGT z vinařství Angelo Rocca @ Figli, rovněž z Apúlie. Cuvée odrůd Primitivo a Merlot (50/50) vonělo po výrazně džemovitém tmavém ovoci. V poměrně delikátní a zakulacené chuti byla navíc cítit stopa čokolády (švestky v čokoládě). Víno zrálo pouze v nerezu.

Jednoznačně nejlepším vínem večera bylo pro mne moje oblíbené Zi'Lumari Terre Siciliane IGT ze stejného vinařství, v tomto případě ročník 2013. Cuvée odrůd Cabernet Sauvignon (50 %) a Merlot (50 %) vonělo po výrazných tmavých peckovinách s jemným přídavkem kůže a čokolády. V chuti tmavé ovoce, především peckoviny, čokoláda, a to s lehce pikantním závěrem. Moc pěkná tečka za utěšenou sérií italských vín z nabídky jejich dovozce Dalibora Salivara.

A takto hodnotil italská vína početně trochu oslabený „vrcholový tým”: Zi'Lumari 2013 - 9,1 bodu (z 10 možných), Trentatre 2013 - 8,9 b., Santoro 2010 a Negroamaro Don Ernesto 2013 - 8,8 b., Passolo Rosé 2013 - 8,7 b., Salice Salentino 2012 a Inzolia Rudini 2014 - 8,6 b., Chardonnay Salento 2013 - 8,5 b., Prosecco Milesimato 2014 a Pinot Grigio 2014 - 8,4 b. a Pinot Grigio Rosato Pavia 2014 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý