Ochutnávka vín Váš vinař Stanislav Mádl (Velké Bílovice)

Ochutnávka Váš vinař Stanislav Mádl (Velké Bílovice) dne 21.04.2015

Klasický košt se Staňou

Tak máme za sebou první tucet koštů vín Stani Mádla ve Viničním altánu, započítám-li k tomu i jeden neřízený za vydatné spoluúčasti cimbálu. Jistě potěšitelné konstatování, které bylo opět umocněno nabídkou kvalitních vín. Také letos jich Staňa přivezl třináct, převážně mladých z ročníku 2014.

Především na své nejmladší „vinné děti” byl Staňa poměrně kritický, někdy až příliš. Pochopitelně, že většina mladých vín nebyla ještě v optimální kondici, ale i tak potěšila. A dočkali jsme se i poměrně velkého a příjemného překvapení. Ale o tom až později.

Zahájili jsme již tradičně Müllerem Thurgau, v tomto případě z loňské sklizně v pozdním sběru. A „milerka” se vydařila - čistá, ovocitá se stopou květin. Možná lehčí, ale šťavnatá a svěží s příjemně pikantním závěrem.

Veltlínské zelené 2014 v pozdním sběru bylo ovocně minerální s lehounkým kořenitým „štychem” v podobě pepřových tónů. Asi nejkratší bílé víno večera, ale osvěžující, vhodně pro běžné pití, nejen kvůli nižšímu alkoholu (10,8 %), ale i měkce pikantní chuti.

Velmi se mi líbil Ryzlink vlašský 2014 v pozdním sběru. Opět suché víno s jemnou ovocně-minerální vůní. Také v chuti ovocné, šťavnaté s lehkou minerálním vestičkou. A rozhodně potěšil pikantní závěr.

A pochutnal jsem si i na Sauvignonu 2014, suchém víně s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem (6,4 g/l) a kyselinou (6 g/l). Příjemná ovocná vůně (broskev, angrešt) s lehkou stopou černého bezu. V chuti lehounce zakulacený, jemně nasládlý a bohatě ovocný (světlé peckoviny, především broskev). V delikátně pikantním závěru jde ovocitost až do citrusů.

Na řadu přišlo velké překvapení večera, v minulých letech téměř zmizelý Muškát Ottonel. Opět pozdní sběr z ročníku 2014 byl suchý, ale zároveň přítulný. „Čistá” vůně nazrálých citrusů a jemného muškátu. V chuti měkce ovocný, jemně kořenitý s muškátově-citrusovou dochutí, především po mandarince.

Ryzlink rýnský 2014 v pozdním sběru byl u mne na úrovni přecházejícího „vlašáku”. Ale zároveň to bylo víno, které potřebuje nejvíce času, aby se dostalo do optimální kondice. Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce, lipového květu a medových tónů. Ve šťavnaté chuti ovocné, převažují citrusy v jemném medovém kabátku. V závěru je víno měkce pikantní. Potřebuje trochu více zharmonizovat a získat lehce na kulatosti. Rok by mu měl na to stačit.

Také Tramín červený 2014 v pozdním sběru byl suchý, byť s vyšším zbytkovým cukrem (kolem 7 g/l). Díky příjemné kyselině (lehce přes 6 g/l) působil svěže a pikantně. Ve vůni jemně tramínový s převahou citrusových tónů. V chuti ovocný s jemným grepovým závěrem. Svěží a pikantní v lehounce nasládlém těle.

Velmi se mi líbilo Rulandské šedé 2014 v pozdním sběru. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (kolem 4 g/l) kombinovalo ve vůni přezrálé ovoce, jemné minerály a luční květy. V těle plnější, ovocně-minerální, zakulacené s delším závěrem. Za půl roku bude o něco krásnější.

Z bílých bylo pro mne jednoznačnou jedničkou Chardonnay 2012 v pozdním sběru, sur-lie, barrique. Ve vůni nazrálé ovoce s vanilkovými a jemně minerálními tóny. V chuti citrusy, jemná vanilka a karamelový „štych”. Šťavnaté a výrazně pikantní víno s delším, elegantním závěrem. I tomuto chardonnay bude slušel ještě několikaměsíční ležení v láhvi. Víno zrálo 15 měsíců v barikovém sudu z francouzského dubu.

Růžová vína zastupovala Frankovka rosé 2014 v pozdním sběru. Suchá a lehčí „růžovka” (jen 10,8 % alkoholu). Ve vůni převládaly tmavé třešně s jemnou pecičkou. V chuti trošku tenčí, ovocná (tmavé peckoviny) a zřetelně pikantní. Osvěžující pití pro teplé letní dny.

Na závěr jsme ochutnali tři červená vína. Nejprve Cabernet Moravia 2013 v pozdním sběru. Zdařilé víno z odrůdy, kterou Staňa v letech po výsadbě příliš nemiloval. Ale myslím, že se s ní již sblížil. Ve vůni kořenité tmavé ovoce s jemným dotykem čokolády. V chuti výrazně ovocné, měkce pikantní se středně dlouhým závěrem. I toto víno, které zrálo rok ve velkém sudu, má před sebou ještě hezčí budoucnost.

O poznání pitelnější již nyní byla Frankovka 2013 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé peckoviny a jemná čokoláda. V chuti plnější, uhlazené tmavé ovoce (peckoviny) a decentní čokoládové tóny. Příjemně pitelné víno na dlouhý večer.

A na závěr Rulandské modré 2012 v pozdním sběru. Víno z výrazně vyzrálé suroviny (cukernatost moštu byla 26 °NM) vonělo po tmavé lesní směsi. V chuti bohatě ovocné, uhlazené a měkce pikantní. Již nyní opravdu elegantní víno zrálo dva roky v použitém barikovém sudu.

Mnohé jsme ještě večer přechutnali, občas poopravili názor na některá vína a konstatovali, že ani s rostoucí produkcí se kvalita Staňových vín nemění. A to například loňský ročník, který jsme večer nejčastěji ochutnávali, dal drtivě většině vinařů pořádně zabrat. Takže se těšíme na Staňovu 12. řízenou degustaci zase za rok.

Tak ještě hodnocení „vrcholového týmu”: Muškát Ottonel a Ryzlink rýnský - 8,9 bodu (z 10 možných), Chardonnay 2012 sur-lie, barrique a Ryzlink vlašský 2014 - 8,8 b, Sauvignon 2014, Rulandské šedé 2014 a Rulandské modré 2012 - 8,7 b., Frankovka 2013 a Müller Thurgau - 8,6 b., Tramín červený - 8,5 b., Cabernet Moravia - 8,4 b., Veltlínské zelené - 8,2 b. a Frankovka rosé - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý