Ochutnávka vín Vína Gérarda Depardieua & Pierre Richarda

Ochutnávka "Vína Gérarda Depardieua & Pierre Richarda" dne 12.2.2015

Slavná jména a kvalita v láhvi

Tradiční hit degustací ve Viničním altánu, vína z Chateau de Tigne na Loiře a Chateau Eveque v oblasti jihofrancouzského Corbiéres se opět vrátil. Vína slavných francouzských herců Gerarda Depardieua a Pierre Richarda nás potěšila již minimálně pětkrát. A nejinak tomu bylo ani tentokrát. Opět platilo, že slavné jméno může nabídnout také vinnou kvalitu v láhvi.

Pavel Ondráček z dovozní společnosti French Wines, s.r.o. nám představil osm francouzských vín (po čtyřech z každého vinařství), a na závěr voňavou sladší tečku z italského Veneta.

Zahájili jsme víny z Loiry, tedy z vinařství Gérarda Depardieua Chateau de Tigne. Prvním bylo Le Voleur Chardonnay 2013 VdP. Relativně mladé víno s ovocně minerální vůní (náznak citrusů). V chuti lehce nazrálé světlé peckoviny, stopa minerálů a pikantní závěr. Trošku jiné chardonnay, na můj vkus málo tělnaté.

Ze zcela jiné kategorie bylo Cuvée Des Anes 2013 AOC ze stejného vinařství. Stoprocentní Chenin Blanc zrál několik měsíců v akátovém sudu, což se odrazilo i na jeho aromatice. Ve vůni světlé peckoviny, žlutý meloun a tóny květin v lehkém minerálním závoji. Chuť plnější, malinko nasládlá, zakulacená a šťavnatá. Opět kombinace světlého ovoce a květin s lehkým oříškovým „štychem”. Podle názvu „Oslí výběr” by si zasloužil trošku vyšší pikantnost. Takový typ vína u nás často neochutnáváme.

A následovala dvě červená od Loiry. Prvním byl Pinot Noir 2012 VdP, samozřejmě ze Chateau Tigne. Ve vůni jemně džemovité tmavé peckoviny s náznakem živočišných tónů. V chuti zpočátku ovocné, lečí a uhlazené, v závěru pak s výraznějšími tóny hořké čokolády.

Výrazně atraktivnější bylo druhé červené z Depardieova vinařství - Les Terres Chaudes 2010, stoprocentní Cabernet Franc. Tuto „cuvée odrůdu” z Bordeaux ochutnáváme čistou jen výjimečně. Víno od Loiry bylo rozhodně velmi atraktivní. Ve vůni tmavé ovoce a jemné tóny sušené papriky. V chuti tmavé ovoce, lehce kořenité se stopou papriky a dřeva černého bezu. V těle uhlazené a měkce pikantní s jemným tříslem na závěr. Moc pěkné víno s nadějnou perspektivou.

Richardovo vinařství vstoupilo do ochutnávky odrůdu „veselým” vínem Mom Rouge Pif 2013 VdP. Cuvée pro běžné pití z odrůd Cinsault, Mourvédre a Grenache nabídlo ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce se špetkou koření. V chuti vyzrálá tmavá lesní směs, lehké tóny kůže a čokolády v závěru na patře. Opravdu ideální víno pro běžné pití.

A přišla Richardova silná trojka. Nejprve cuvée Le Demon de L'Eveque 2011, AOC Corbieres z odrůd Syrah (převaha), Mourvedre, Carignan a Grenache. V bohaté vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. V chuti hodně vyzrálé tmavé ovoce až do sušených plodů, vzdálená stopa vanilky a delikátní třísloviny. Víno zrálo 12 měsíců v novém bariku z francouzského dubu. Utěšené víno s pěknou budoucností.

Tradičně skvělé bylo Chateau Bel Eveque AOC Corbieres, tentokrát ročník 2012. Ve vůni delikátní tmavé ovoce a dotek kůže. V těle plné, uhlazené tmavé ovoce s jemným tříslem a lehounkou stopou dubu. Víno, kterého je takříkajíc plná huba, zrálo z 50 % v bariku z francouzského dubu (3. použití) a z 50 % v bariku z amerického dubu (1. použití).

Posledním Richardovým vínem byla novinka s názvem Petrus Ricardus AOC Corbieres, v tomto případě ročník 2011. Mimořádně elegantní cuvée odrůd Mourvedre, Syrah, Grenache a Carignan s vůní vyzrálého tmavého ovoce, kávy a lehkých živočišných tónů. V bohaté chuti višně v čokoládě a kůže. Tělo velmi uhlazené s dlouhou dochutí. Víno zrálo ve velkém otevřeném sudu. Skvělá novinka!

Na závěr pak velmi aromatická a sladší tečka z jiného kraje - Fragolino Rosso 2013 IGT z Destileria Bottega S.p.A. v italském Venetu. Šumivé víno z odrůd Lancellotta a Sangiovese s nezaměnitelnou a výraznou vůní po lesních jahodách. Stejná je i sladká chuť, lehce šumivá. Osobně taková vína nemusím, ale věřím, že existují lidé, kteří vypijí i celou láhev. Výrazný dezert místo sladkého dortíčku s lesními plody!

Početně velmi oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Chateau Bel Eveque 2012 a Petrus Ricardus 2011 - 9,4 bodu (z 10 možných), Le Demon de L'Eveque Tradition - 9,2 b., Les Terres Chaudes 2010 - 9 b., Mom Rouge Pif 2013 VdP a Cuvée Des Anes 2013 AOC - 8,6 b., Pinot Noir 2012 VdP a Le Voleur Chardonnay 2013 VdP - 8,5 b. a Fragolino Rosso IGT - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý