Ochutnávka vín Zdeněk Vybíral - Vinařství Sv. Tomáše (Malé Žernoseky)

Ochutnávka "Zdeněk Vybíral - Vinařství Svatého Tomáše (Malé Žernoseky)" dne 14.03.2017

V malém království pinotů

Téměř deset let trvalo, než jsme mohli ve Viničním altánu opět ochutnat vína z Malých Žernosek, konkrétně z Vinařství sv. Tomáše - Zdeňka Vybírala. Čekalo tak na nás devět variací na hlavní téma PINOT - bílý, šedý i modrý.

Přednost dostal Pinot Gris 2014 (cukernatost hroznů na úrovni kabinetu). Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce včetně hrušky s lehkou mineralitou. V chuti lehčí, jemně ovocně-minerální, měkce pikantní se vzdálenou medovou stopou.

Následoval o rok starší Pinot Blanc (kabinet). Rovněž suché víno vonělo po nazrálých světlých peckovinách s jemnými minerály a decentním, a velmi jemným dotykem dubového dřeva. V chuti navíc lehká máslovost se stopou medu. Poměrně šťavnaté a pikantní víno.

Cuvée odrůd Pinot Noir v klaretu (50 %), Pinot Blanc (25 %) a Pinot Gris (25 %) s historickým názvem Pfannschmidt bylo z ročníku 2014 (kabinet). Vůně po vyzrálém světlém ovoci a zřetelných minerálech. V chuti ovocně minerální, šťavnaté a lehounce medové se vzdálenými bylinnými tóny. V závěru bylo víno měkce pikantní.

Velmi mi chutnal Pinot Noir klaret 2015 (pozdní sběr). Ve vůni tmavé peckoviny v lehkém minerálním závoji. Stejně tak v chuti, kde byla zřetelná i pecička. Poměrně jemné a pikantní víno s minerální koncovkou.

Změnili jsme barvu pinotů - Pinot Noir 2013 (jakostní). Ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny s jemnou stopou minerálů. V chuti měkce ovocný s tóny pecičky. Jemně kořenitý s náznakem džemu v trošku lehčím, uhlazeném těle.

Následoval Pinot Noir v provedení rosé 2016 (pozdní sběr). Polosuché víno vonělo po směsi tmavých peckovin a lesních plodů. V těle jemná ovocná směs, plnější a uhlazená. Lehce nasládlá „růžovka” s měkce pikantní koncovkou.

Oslovil mne Pinot Gris 2016 (výběr z hroznů). Polosuché víno s bohatou vůní po přezrálém světlém ovoci a jemných minerálech s lehce kořenitou stopou. V plné chuti trochu nasládlé, ovocně-minerální a šťavnaté s měkce pikantní koncovkou.

Ještě více mi chutnal druhý Pinot Gris 2016, tentokrát s vyzrálostí hroznů na úrovni bohatého pozdního sběru. Opět polosuché víno s krásnou vůní jižního ovoce a jemných minerálů. V chuti nasládlé, přezrálé ovoce a stopa minerálů. Víno s bohatým a šťavnatým tělem, a s delikátně pikantním ocáskem.

O závěr se postaralo nejsladší víno večera - Pinot Blanc 2016 (pozdní sběr). V tomto případě již zřetelně polosladké víno se zajímavou vůní po broskvi, hrušce a pylu květů. V chuti výrazně nasládlé, ovocně-květinové s dotykem medu. V závěru lehce pikantní díky příjemné kyselince. Nebylo to pro mne sice nejlepší víno večera, ale rozhodně jsem si na několika opravdu pochutnal, a to více, než ukazuje následující „způměrované” hodnocení.

Početně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína z Malých Žernosek takto: Pinot Gris 2016 (pozdní sběr) a Pinot Gris 2016 (výběr z hroznů) - 8,8 bodu (z 10 možných), Pinot Blanc 2013 a Pinot Noir Rosé 2016 - 8,7 b., Pinot Noir klaret 2015 a Pinot Blanc 2016 (pozdní sběr) - 8,6 b., Pinot Gris 2014, Pfannschmidt 2014 a Pinot Noir 2013 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý